Kılıçdaroğlu’nun “Hayatımda benim kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçiyle karşılaşmadım” dediği iddiası

Kılıçdaroğlu’nun “Hayatımda benim kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçiyle karşılaşmadım” dediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoya ses sonradan eklenmiş.

Söyleşinin orijinalinde Kemal Kılıçdaroğlu, Yavaş ve İmamoğlu'nun seçimin kazanılması halinde cumhurbaşkanı yardımcısı olacakları hakkında sorulan bir soruyu yanıtlıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu “Hayatında bu kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçiyle karşılaşmadım” sözünü 2014 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan için söylemiş.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda, CHP lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı bir programda “Hayatımda benim kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçiyle karşılaşmadım” dediği iddia edildi.

kilicdaroglu yalan iddiasi iddia instapng

Paylaşılan videoda Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Gerçekten bunu çok samimi olarak söylüyorum. Hayatımda benim kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçiyle karşılaşmadım. Altını çizerek söylüyorum. Ben söylüyorum bakın. Söyledim o kadar.” dediği duyuluyor.

Videoya ses sonradan eklenmiş 

Videodan alınan ekran görüntüleri, tersine görsel arama yöntemiyle araştırıldığında, benzer görüntüleri içeren sosyal medya paylaşımlarına ve haber metinlerine ulaşılabiliyor. Arama sonuçlarındaki görseller incelendiğinde, Kılıçdaroğlu’nun kıyafetlerinden ve arka plan dekorundan görüntünün Kemal Kılıçdaroğlu’nun İsmail Küçükkaya ile yayınından olduğu anlaşılıyor

kilicdaroglu montaj halk tv

Soldaki görüntü orijinal yayından, sağdaki görüntü iddia videosundan

Google’da anahtar kelimelerle arama yapıldığında, yayının orijinal haline ulaşmak mümkün. İsmail Küçükkaya ve Bengü Şap Babaeker moderatörlüğünde yapılan program, Halk TV ekranında 23 Mart 2023 tarihinde yayınlanmış. Yayın sırasında Kılıçdaroğlu’na Sinan Ateş cinayeti, 6 Şubat Depremleri ve 14 Mayıs seçimleriyle ilgili sorular yöneltilmiş

YouTube’un “transkripti göster” özelliği yardımıyla yayın sırasındaki konuşmalar görüntülendiğinde, Kılıçdaroğlu’nun söylediği iddia edilen sözlere rastlanmıyor

Cumhuriyet Halk Partisi’nin programla ilgili yayınladığı haber metninde, yayında geçen tüm konuşmalar yazılı halde sunulmuş. Bu haber metni incelendiğinde de Kemal Kılıçdaroğlu’nun yayın sırasında “Hayatımda benim kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçiyle karşılaşmadım” demediği anlaşılıyor

Videoda dikkat çeken bir başka unsur, Kılıçdaroğlu’nun dudak hareketleriyle alt yazının uyuşmaması. Bu detay dijital müdahaleye uğramış görüntüleri tespit etmek için bir kolaylık sağlıyor.

İddiaya konu olan görüntüyü nasıl daha hızlı bulabiliriz?

Bunun için yapmamız gereken ilk şey, iddiaya konu olan videoyu daha detaylı incelemek. Bu videoda dikkat edebileceğimiz unsurlar kameranın açısı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun baktığı yön, arka dekorun görüntüdeki konumu ve el hareketleri. 

Yayının tamamı incelendiğinde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanıt verdiği anlarda genellikle soruyu soran kişiye baktığı anlaşılıyor. Buradan hareketle, iddia videosunda Kemal Kılıçdaroğlu’nun İsmail Küçükkaya’nın sorusunu yanıtladığını varsayabiliriz. İddiada kullanılan videoda Kılıçdaroğlu’nun eliyle yaptığı bir hareket dikkati çekiyor. Yayın sırasında dikkat edeceğimiz iki ana unsur bu olacak. 

İpuçları yardımıyla detaylı inceleme sonrası, iddiada kullanılan görüntünün orijinal yayının 1:37:38 anına ait olduğu anlaşılıyor. 

Yayının o anında İsmail Küçükkaya, Kemal Kılıçdaroğlu’na, kazanması halinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı cumhurbaşkanı yardımcısı görevine getireceği hakkındaki görüşlerini soruyor. Kılıçdaroğlu ise bu soruya şu yanıtı veriyor:

“Ekrem Bey, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak bütün o bürokratik mekanizmayı hem hızlandırılmasını daha sağlıklı kararlar alınmasını, sonuca kısa sürede varılmasını, depreme dayanıklı dirençli, afetlere dirençli bir kentin ortaya çıkmasını sağlayacak yetki olduğu zaman Cumhurbaşkanı yardımcısı olduğu zaman. Aynı şey Ankara için de geçerli. Aynı şekilde bu iki arkadaşımız diğer belediyelerde de hiçbir ayrım yapmadan diyelim ki; Şanlıurfa Belediyesi, diyelim ki Gaziantep Belediyesi, kime ait, AK Partili Belediye Başkanları yönetiyorlar. Buradan alınan güçle onlar da kendi içlerinde bütün bu sorunları çok hızlı bir şekilde çözecekler.”

Kılıçdaroğlu’nun sesi farklı bir videodan alınmış 

Anahtar kelimelerle arama yapıldığında, Kılıçdaroğlu’nun orijinal yayın görüntüsüne sonradan eklenen sesin hangi programdan olduğu bulunabiliyor. 

Arama sonuçlarında karşımıza çıkan bir haber metnine göre Kılıçdaroğlu “Hayatında bu kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçiyle hiç karşılaşmadım” sözünü 2014 yılında Enver Aysever’in moderatörlüğündeki Aykırı Sorular programında dile getirmiş

Yayının tamamı incelendiğinde, söz konusu cümlenin programın 05:50 - 05:58 anına ait olduğu anlaşılıyor

Programın o kısmında Enver Aysever, Kılıçdaroğlu’na o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ile konuşmasını içeren kaset iddiası ile ilgili uluslararası güvenirliliği olan bir kuruma ses kayıtlarının gönderilmesi hakkında ne düşündüğünü soruyor. Kılıçdaroğlu ise şu yanıtı veriyor:

"Onlar istedikleri gibi göndersinler, bizim için doğru, doğruyu tekrar doğrulatma gibi bir amacımız yok. Zaten bir itiraf yaptı, 'kriptolu telefonları da dinlemişler' dedi. Devlet sana kriptolu telefonları, devletin sırlarını konuş, sorunlarını çöz diye verdi. Oğlunla, kızınla, yakınlarınla konuş, yolsuzlukların üstünü kapat diye vermedi. Yapıyor mu bunu? Yapıyor. Hayatı yalan üzerine kurulu, gerçekten bunu çok samimi olarak söylüyorum, hayatında bu kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçiyle hiç karşılaşmadım. Milletin gözünün içine bakıyor, dünya kadar şey yayınlandı değil mi? Hiç 'bunlar yanlıştır, yalandır, montajdır' demedi. Gerçek olduğunu herkes biliyordu. İlk kez yayınlandıktan sonra inkar etmeye başladı." 

Yani Kemal Kılıçdaroğlu “Hayatında bu kadar yalan söyleyen ikinci bir siyasetçiyle karşılaşmadım” sözünü kendisi hakkında değil, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında söylüyor.