Kılıçdaroğlu İmamoğlu’na başpiskopos tablosu hediye etmedi

Kılıçdaroğlu İmamoğlu’na başpiskopos tablosu hediye etmedi

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf tahrif edilmiş.

Orijinal fotoğraftaki tabloda, CHP'li dört büyükşehir belediye başkanını Kılıçdaroğlu ile birlikte gösteren bir karakalem çalışması.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Ermenistan başpiskoposunun tablosunu hediye ettiği iddia edildi. Fotoğraf, sosyal medyada 11 bin kez paylaşıldı. 

tablo_iddia

Orijinal fotoğraftaki tabloda karakalem çalışması var

İddiaya konu olan fotoğrafın orijinali, 5 Temmuz 2019 tarihinde Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen İmamoğlu’na makamında yaptığı tebrik ziyaretinden. Bu ziyarete ilişkin bilgilere İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi sitesinden ulaşılabiliyor. Fotoğrafın orijinalinde yer alan tabloda İzmir, Eskişehir, Ankara ve İstanbul belediye başkanlarıyla birlikte Kılıçdaroğlu’nun yer aldığı bir karakalem çalışması görülüyor. İddia konusu görselde yer alan başpiskopos resmi, görsele sonradan montajlanmış. Ayrıca, tabloyu hediye eden İmamoğlu; Kılıçdaroğlu değil. İmamoğlu tabloyu hediye ederken, resmin çok yetenekli, ilkokul mezunu genç bir ressam tarafından çizildiğini de belirtmiş. 

kilicdaroglu_imamoglu_iddia

Fotoğrafın orijinali

Ziyaret sırasında Kılıçdaroğlu da İmamoğlu’na bir vazo ve çiçek hediye etmiş: 

kilicdaroglu_imamoglu_iddia_vazo

Fotoğrafın orijinalini, aynı gün ziyareti haberleştiren ulusal basın kuruluşları da kullanmış. Burada yer alan fotoğraflardan İmamoğlu’nun aynı gün Kılıçdaroğlu’na bir İstanbul minyatürü de hediye ettiğini de görebiliyoruz. Aynı günkü çekilen videolar ve diğer fotoğraflardan ikilinin giysilerinin aynı olduğu da görülebilir. 

Montajlanan görsel Ermeni din adamına ait değil 

Fotoğrafta bulunan tabloda görülen kişi de iddia edildiği gibi Ermeni başpiskoposu değil. Tabloya montajlanan kişi, Kıbrıs’taki Hristiyan din liderlerinden Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos

kibristaki_hiristiyan_din_liderleri

Tabloya montajlanan II. Hrisostomos'un fotoğrafı

Sonuç olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ekrem İmamoğlu’na Ermeni başpiskoposunun olduğu bir tablo hediye ettiği iddiası doğru değil. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden biri olan manipülasyona örnek.