KETAR isimli bir araştırma şirketinin olduğu iddiası

KETAR isimli bir araştırma şirketinin olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

KETAR diye bir araştırma şirketi bulunmuyor.

Böyle bir araştırma veya seçim anketi mevcut değil.

Prof Dr Ketum Revnak isimli hesap sahte.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan gönderilerde, KETAR isimli bir araştırma şirketinin 5-13 Mart tarihlerinde yaptığı seçim anket sonuçlarını gösterdiği iddia edilen bazı veriler paylaşıldı.

ketar arastirma secim anketi

Daha önce de aynı şirketin, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolara katılanlarla bir anket yaptığı ve katılımcıların yüzde 72’sinin rektörün kim olduğunu bilmediğinin ortaya çıktığı iddia edilmişti.

ketararastirma iddia ss

Böyle bir şirket yok 

Peki bu rakamlar nereden geliyor? Arama motorlarında “KETAR Araştırma Şirketi”ni taradığımız zaman karşımıza “Prof Dr Ketum Revnak” isimli Twitter kullanıcısının gönderilerinden başka bir bilgi çıkmıyor. Bahsi geçen araştırma şirketine dair herhangi bir internet sitesi veya başka bir veriye de ulaşılamıyor. Bu nedenle verilen bilginin doğruluğundan şüphe duymaya başlıyoruz.

Bilgiyi veren Twitter kullanıcısının profiline girdiğimiz zaman iki nokta dikkati çekiyor. Bunlardan ilki profilinin açıklama alanında “KETAR ARAŞTIRMA Kurucu Başkanı” yazıyor olması. Böyle bir araştırma şirketi olmadığını zaten biliyoruz. İkincisi ise profil fotoğrafı. Kullanıcının profil fotoğrafını Microsoft Bing arama motorunda arattığımız zaman bu Twitter profilinin yanı sıra benzer kişiler olarak Jürgen Stock isimli bir polis memuru çıkıyor.

jurgenstockbingaramasi

Buraya tıkladığımız zaman karşımıza Interpol’ün bilgi sayfası çıkıyor. Interpol Genel Sekreteri olan Stock’un bu sayfada bir fotoğrafı da mevcut. Sonrasında Twitter’da Jürgen Stock araması yaparak Interpol Genel Sekreteri’nin resmi hesabına ulaşıyoruz.

jurgenstocktwitterprofil

Bu Twitter hesabının “Medya” kısmında dolaşarak Prof Dr Ketum Revnak isimli kullanıcının profil fotoğrafında kullandığı görseli bulmak mümkün.

jurgenstocktwittergonderi

Ardından arama motorlarında tekrar “Prof Dr Ketum Revnak” araması yaptığımız zaman @hocaket dışında farklı hesapları olduğunu görüyoruz. Bu hesapları bulmaya çalıştığımızda Twitter topluluk kurallarını ihlal ettiği için askıya alındığını görüyoruz.

revnak sahte hesaplar

Bu hesap büyük ihtimalle parodi amaçlı oluşturulmuş. Ketum kelimesi sır saklamayı bilen, ağzı sıkı, revnak ise parıltılı, parlak, ışıklı anlamlarına geliyor. 

Yani hesap sahte. Boğaziçi protestocularıyla da böyle bir araştırma yapılmamış. Öğrencilerle rektörün atanmasından sonra yapılan tek araştırma, okul mevcudunun çoğunun rektörün seçilmesinden yana olduğunu gösteriyor. İddia edilen seçim anketi de gerçek değil.

Güncelleme: 17/03/2023

Aynı isim ile iddiaların seçim döneminde yeniden yayılması nedeniyle analizin başlığı değiştirildi. Ayrıca özet, paylaşım tespiti ve kapak görseli de yayılan yeni iddialara göre güncellendi.