Keskinoğlu ve virüslü yumurtalar iddiası

Keskinoğlu ve virüslü yumurtalar iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

WhatsApp gruplarında paylaşılan bir mesajla, Keskinoğlu Tavukçuluk’a ait tüm tavukların virüs nedeniyle imha edildiği, Türkiye’nin her yerine gönderildiği iddia edildi. Ayrıca iddiada Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü’nün konu hakkında kesin bilgisi olduğu ifade edildi.

keskinoglu whatsapp mesaji

Ancak Keskinoğlu’nun yumurtalarının Çorum’da üretildiği, tavukların virüs nedeniyle imha edildiği ve Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde olduğu iddiaları doğru değil. İddia, farklı markaların isimleriyle bir süredir internette dolaşımda.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü iddiaları yalanladı

Haziran 2017’de iddiaların yayılmasının ardından Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bir açıklama yaparak iddiayla hiçbir ilgileri bulunmadığını belirtti. Keskinoğlu’nun üretim tesislerinin Mardin’de değil Manisa’da bulunduğu ifade edildi. Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nce herhangi bir inceleme ya da testin yapılmadığı da açıklamada yer aldı.

Mardin il saglik mudurlugu

Keskinoğlu da iddiaları yalanladı

Keskinoğlu Şirketler Grubu da Facebook’tan bir açıklama yayınlamış ve iddiaların asılsız olduğunu ifade etmişti. Farklı üreticilerle çalışmadıklarını belirten Keskinoğlu şirketi, sadece Manisa Akhisar’da Yumurta Üretim Tesisleri bulunduğunu açıkladı.

keskinoglu aciklama 1024x724

İddia farklı marka isimleriyle dolaşımda

Aynı iddia ilk olarak Kılıçarslan marka yumurtalar üzerine Mayıs 2017’de dolaşıma girmişti. Keskinoğlu markası hakkında yayılan mesajda olduğu gibi Kılıçarslan yumurtalarının da Çorum’da üretildiği ve virüs nedeniyle tüm tavuklarının imha edildiği belirtilmişti.

kılıçarslan yumurta iddia metni

Kılıçarslan şirketi internet sitesinde yaptığı açıklamayla bu iddiaları yalanlamış ve gerekli yerlere suç duyurusunda bulunduklarınıifade etmişti.