⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Kesik el fotoğrafının bıçaklı saldırıya uğrayan doktor Ertan İskender'e ait olduğu iddiası

Kesik el fotoğrafının bıçaklı saldırıya uğrayan doktor Ertan İskender'e ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2019 yılında parmak kopmalarının konu edildiği haberlerde yer almış.

Uzun zamandır dolaşımda olan fotoğrafın ilk kaynağına dair bilgi yer almıyor.

Doktor Ertan İskender'in hastane fotoğrafından yaralanan elinin sargıda olduğu görülüyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan kesik el fotoğrafının Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hasta tarafından bıçaklı saldırıya uğrayan doktor Ertan İskender’in elini gösterdiği iddia edildi.

iddiakesikelgorsel

Fotoğraf uzun zamandır dolaşımda

Fotoğraftaki kesik el doktor Ertan İskender’e ait değil. Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arama motorlarında arattığımızda fotoğrafın 2019 yılında parmak kopmalarının konu edildiği haberlerde yer aldığını görüyoruz. İnternette yer alan diğer kesik el fotoğrafları gibi bu fotoğrafta uzun zamandır dolaşımda. Fotoğrafın asıl kaynağına dair bir bilgi ise yer almıyor.

kesikelinternethaber

Doktor Ertan İskender’in, hastanede ziyaretler sırasında basında yer alan fotoğraflarında bıçaklanan elinin sargıdaki halini görebiliyoruz. Durumunun iddia fotoğraftaki elden farklı olduğu da seçiliyor. İskender'in elinin sargısız halinin fotoğrafı paylaşılmamış.

doktoriskenderhastanefotograf

saldiriyaugrayandoktorunhastanefotografi

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastanın saldırısına uğrayan doktor Ertan İskender sırtının sağ bölümü ve sağ elinden ağır yaralanmıştı. Doktor İskender’in kopan bir parmağının yaklaşık 4,5 saat süren ameliyatla yerine dikildiği belirtiliyor. Ancak hastane yönetimi ve il sağlık müdürü doktor İskender’in bir daha ameliyat yapamayacağını açıkladı. 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası’nın (Sağlık-Sen) raporuna göre sadece Nisan 2021’de 27 sağlık çalışanı hastalar ve hasta yakınları tarafından sözel ve fiziksel şiddete maruz kaldı. Her yıl yüzlerce sağlık çalışanı bu durumla karşı karşıya kalıyor. Sağlık çalışanların yönelik bu şiddetin önlenmesi için 17 Nisan 2020’de sağlıkta şiddet yasası yürürlüğe girdi