Kenan Işık'ın sağlığıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandığı iddiası

Kenan Işık'ın sağlığıyla ilgili yeni gelişmeler yaşandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Metindeki ifadelerin birebir aynıları 2014 yılından bu yana dolaşımda.

Kenan Işık'ın eşi Beril Işık iddiaları yalanladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Altı yıldır yoğun bakımda tedavi gören Kenan Işık’ın sağlığıyla ilgili yeni gelişmeler olduğuna dair, eşi tarafından paylaşıldığı iddia edilen bir açıklama sosyal medyada yayıldı. İddialara göre Kenan Işık artık gözleriyle iletişim kurabiliyor ve vücudunun dengesini koruyabiliyordu.

kenan isik sabah haberi

Paylaşılan metin 2014 yılından

Sabah’tan Yüksel Aytuğ’un haberine göre Kenan Işık’tan 25 Kasım 2020 günü müjde gelmişti. Eşi Beril Işık’ın yaptığı açıklama şöyleydi:

Kenan Bey söylenenleri duyuyor. Gözleri ile konuşuyor. fakat tepki veremiyor henüz. Yoğun bir biçimde fizyoterapi ve ergoterapi tedavisi görüyor. Bakışlarıyla etrafındakileri takip edebiliyor. Artık gözleriyle iletişim kurabiliyor. Tekerlekli sandalyesinde bazen tüm gün oturuyor. Vücudunu artık bütünüyle kendisi tutabiliyor, dik durabiliyor. Daha önce bunların hiçbirini yapamıyordu.”

kenan isik iddiasi

Yüksel Aytuğ yazısına bu açıklamayı bir sosyal medya paylaşımından gördüğünü belirterek başlamış. Geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada yeniden dolaşmaya başlayan metin, Ocak ayı başında da paylaşılmış ve çeşitli haber kanallarında da yer almıştı. O dönemdeyse metnin 2014 yılından olduğu anlaşılmıştı. Cumhuriyet, düzeltme yaptığı haberinde şu ifadeye yer vermişti

“Kenan Işık'ın eşi Beril Işık'ın sözleriyle gündeme gelen haberlerin 2014 yılına ait olduğu öğrenildi. Aileye yakın kaynaklar ise Işık'ın sağlık durumunda herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi.”

2015 yılı öncesi aramalarda gerçekten de aynı metinle yapılan haberlere ulaşılabiliyor. Vatan gazetesinden Gülşen Yüksel’in haberi olan metin, son altı yıldır ara ara paylaşıma girmiş.

25 Kasım 2020 tarihinde çıkan haberlerin ardından DHA’nın haberine göre Işık’ın eşinden de iddiaları yanlışlayan yazılı bir açıklama geldi. Beril Işık, eşi Kenan Işık'ın durumunda değişiklik olmadığını söyledi ve "Kenan'ın durumunda o zamandan bu yana önemli bir değişiklik olmadı" dedi. Sosyal medya hesapları bulunmayan Beril Işık’ın bu açıklamayı hangi yollar yaptığı belirtilmedi.

Ancak açıklama olsa da olmasa da, Sabah’ın haberleştirdiği metnin güncel olmadığı ortada. 2014 yılında düşerek yaralanan ve yoğun bakıma alınan Kenan Işık’ın sağlık durumuyla ilgili metinde yer aldığı şekilde güncel bir gelişme paylaşılmadı.