Kemal Sunal'ın 10 Kasım’daki doğum gününü kutlamadığı iddiası

Kemal Sunal'ın 10 Kasım’daki doğum gününü kutlamadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kemal Sunal’ın kayıtlarda böyle bir ifadesi yok.

Kemal Sunal’ın resmi doğum tarihi 4 Kasım 1944.

Eşi Gül Sunal ve oğlu Ali Sunal sanatçının 11 Kasım’da doğduğunu söylüyor.

Sanatçının mezar taşında da 11 Kasım 1944’te doğduğu yazıyor.

Sosyal medya platformları ve yaygın medyada uzun süredir dolaşan bazı içeriklerde, Kemal Sunal’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm gününe denk geldiği için aslında 10 Kasım olan doğum gününü kutlamadığını açıkladığı iddia ediliyordu. İddia bir şehir efsanesine dönmüş durumda. 

kemal sunal iddiapng

İddia genellikle tırnak içindeki bir alıntı kullanılarak paylaşılıyor. Sanatçının böyle bir cümle sarf ettiyse bile nerede ve ne zaman söylediğine dair bir kanıt bulmak için kilit kelimelerle arama yaptığımızda anlamlı bir sonuca rastlamıyoruz.

Kemal Sunal’ın gerçekten böyle bir cümle sarf ettiğini gösterir hiçbir güvenilir kayıt yok ve alıntının yer aldığı haberler, paylaşımlar ve açıklamalardan hiçbirinde kaynak gösterilmemiş. 

Geriye doğru yıl yıl bir arama yapıldığında, alıntıya ilk kez 2000 yılının Temmuz ayında rastlanıyor. Burada da herhangi bir kaynak yok. Alıntı 1989 tarihli Gülen Adam filmiyle birlikte anılsa da, filmde de böyle bir replik yer almıyor

Muhtemelen ağızdan ağıza dolaşan bir efsane çevrimiçi dünyaya aktarılmış. Peki sanatçının doğum günü gerçekte ne?

Kimlik kartında 4 Kasım 1944 yazılı 

Sanatçı Türkiye için epey önemli bir yere sahip bu nedenle hayatı hakkındaki pek çok şey ilgi çekiyor. Sunal’ın hayatını merkeze alan sergilerden birindeki eşyaları arasında kimlik kartları da yer alıyor. Bunları yakından incelediğimizde kartın üzerinde doğduğu tarihin 4 Kasım 1944 yazdığı görülüyor. 

kemal sunal kimlik 2

Ailesi 11 Kasım tarihinde doğduğunu açıkladı 

Oğlu Ali Sunal da şehir efsanesi hakkında bir açıklama yapmış: “Tabii ki Atatürk’e büyük bir sevgi ve saygısı vardı ama babam 11 Kasım’da doğdu."

Eşi Gül Sunal da sanatçının 11 Kasım 1944 tarihinde doğduğunu ve isminin hikâyesini anlatan bir  sosyal medya postu yayınlamış.  

kemal sunal ikipng

2000 yılında kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden sanatçının İstanbul Zincirlikuyu’da bulunan mezar taşında da doğum tarihi 11 Kasım 1944 yazıyor.  

kemal sunal 2png

Malumatfuruş ve Doğrula da konu hakkında birer yazı yayınladı.