Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili dünya basınında atıldığı iddia edilen başlıklar

Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili dünya basınında atıldığı iddia edilen başlıklar

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünya basınında yer aldığı iddiasıyla paylaşılan tweet ilk kez, 29 Eylül 2022’de @ironyglaze isimli hesaptan atılmış.

Hesap, iddiaların sosyal medyada yayılmasının ardından bir açıklama yaparak tweeti ironi amacıyla yazdığını söylemiş.

Bahsedilen gazetelerde iddia edilen başlıklara rastlanmıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı 6 Mart 2023’te açıklandı. 14 Mayıs 2023’te yapılması planlanan seçimde Kılıçdaroğlu seçilirse Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak. 

Adaylığın açıklanmasının ardından Kılıçdaroğlu’yla ilgili haberler de gündemde geniş yer buldu. Sosyal medyadaki bir paylaşımda Der Spiegel, The Sun, Le Figaro ve Wall Street Journal gibi gazetelerin Kılıçdaroğlu’yla ilgili manşetler attığı iddia edildi. 

kilicdaroglu dunya basini iddiasi

Tweet 29 Eylül 2022’de ironi amaçlı atılmış 

TweetDeck’i kullanarak tweetin ilk atıldığı tarihe ulaşabiliyoruz. Tweet ilk kez, 29 Eylül 2022’de @ironyglaze isimli hesaptan paylaşılmış. Yani iddia, Kılıçdaroğlu’nun adaylık açıklamasından çok daha önce sosyal medyada yer almış. 

Hesap, iddiaların sosyal medyada yayılmasının ardından bir açıklama yaparak tweeti ironi amacıyla yazdığını söylemiş

Peki paylaşımdaki başlıklar dünya basınında yer aldı mı? 

İngilizce ve Almanca “Yeni bir dünya lideri geliyor” başlığını Der Spiegel’in sitesinde aradığımızda bir sonuca ulaşılamıyor. Der Spiegel, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı sonrası Muhalefet, Erdoğan'a karşı Kılıçdaroğlu'nu aday gösterdi” (Opposition nominiert Kılıçdaroğlu als Gegenkandidat zu Erdoğan) başlığını kullanmış.

Benzer bir aramayı The Sun içinde yapmak da mümkün. The Sun’ın attığı iddia edilen “Erdoğan’ı yenebilecek tek lider” başlığı gazetede yer almamış

Le Figaro’da da “Türkiye’de ikinci Atatürk dönemi” başlığı atılmamış. Hem Fransızca hem İngilizce aramalarda bir sonuca rastlanmıyor

Son olarak Wall Street Journal’a bakalım. “Öngörülemez ve yükselişi önlenemeyen bir lider” başlığına gazetede rastlanmıyor. Gazete Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını “Türkiye'de Muhalefet Lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Karşı Seçim Yarışına Girdi” (Turkey’s Opposition Leader Enters Election Race Against President Recep Tayyip Erdogan) başlığıyla görmüş

Uluslararası basında Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı 

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı birçok uluslarası basında yer aldı. The New York Times “Muhalif partiler bir aday seçerek Erdoğan'ın rakibini belirledi” başlığını kullanırken, Le Monde “Türkiye'de muhalefet, Mayıs seçimlerinde Erdoğan'ın yerini alması için Kemal Kılıçdaroğlu'nu seçti” başlığını tercih etmiş. 

AFP Kılıçdaroğlu’nun adaylığını “Türkiye'nin 'sessiz gücü”; Die Welt, “Kılıçdaroğlu Erdoğan'a meydan okuyacak” başlıklarıyla görmüş.