Kemal Kılıçdaroğlu'nun uyuşturucu ticareti ve organ kaçakçılığı yasallaştırılsın dediği iddiası

Kemal Kılıçdaroğlu'nun uyuşturucu ticareti ve organ kaçakçılığı yasallaştırılsın dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia konusu görüntüler toplantının ilk dakikalarında yapılan konuşmadan alınmış.

Toplantı kaydının devamından Kılıçdaroğlu’nun varlık barışı uygulamasına eleştiride bulunduğu anlaşılabiliyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının merkezinde, asgari ücretliden vergi alınırken, yurtdışından Türkiye'ye getirilen kaynağı belirsiz servetlerin vergilendirilmemesine dönük eleştiri yer alıyor.

Kılıçdaroğlu, yasadışı faaliyetlerin vergilendirilmesine dönük bir düzenleme önerisinden bahsetmiyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 22 Aralık’ta düzenlenen CHP grup toplantısında 90 dakikalık bir konuşma yaptı. Canlı yayınlanan toplantının ardından, Kılıçdaroğlu’nun “...uyuşturucu ticareti yapan adamdan vergiyi alacaksın, organ ticareti yapan adamdan vergiyi alacaksın, kara parayı aklamayacaksın” sözleri, Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu ticareti, organ kaçakçılığı gibi illegal eylemleri meşrulaştırmayı önerdiği iddiasıyla sıkça paylaşıldı. Birçok haber sitesinin de yer verdiği iddia sonrası, Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştiriler büyüdü. 

analiz kemal kilicdaroglunun uyusturucu ticaretinden vergi alinmasini soyledigi iddiasi

Konuşma bağlamından koparılmış

İddia konusu sözler 22 Aralık 2020’de yapılan CHP meclis grup toplantısında dile getirildi. Toplantı görüntülerine partinin YouTube hesabı üzerinden, konuşma metnine ise partinin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Konuşmanın sıkça paylaşılan ilk kısmı ve yayın sırasında 6.40’ıncı dakikaya gelen bölümü şöyle: 

“Asgari ücret neredeyse açlık sınırının biraz üzerinde, ortalama ücrete dönmüş. Milyonlarca kişi asgari ücretli. Asgari ücretten hangi vergiyi alacaksın? Hangi vergiyi alacaksın? Zaten geçinemiyor. Sen asıl vergiyi alınması gerekenden alacaksın. Uyuşturucu ticareti yapan adamdan vergiyi alacaksın, organ ticareti yapan adamdan vergiyi alacaksın, kara parayı aklamayacaksın. Kara parayla devleti dolandıranlardan vergi alacaksın. Tasarruf yapacaksın önce. Milletin önüne çıkarken ben tasarruf yapıyorum Türkiye Cumhuriyeti’nde israfa izin vermeyeceğim diyeceksin. Bunlar yapılmıyor değerli arkadaşlar. Sıra asgari ücrete gelince “para yok”. Türkiye Cumhuriyeti devletinde para var ama asgari ücretliye verilmiyor. Bu bir siyasi tercihtir. O nedenle bütün asgari ücretlilere, bütün sendikalara sesleniyorum. Bize göre, yaptığımız hesaplara göre asgari ücretin en az 3 bin 100 lira olması lazım bunun altında bir asgari ücreti doğru bulmuyoruz. Gerçekçi de bulmuyoruz. “

Konuşmanın devamı dinlendiğinde, Kılıçdaroğlu'nun kamuoyunda “Varlık Barışı” olarak bilinen düzenlemeyle yurtdışındaki varlıklarını bildiren kişilerden bu varlıklar için vergi alınmamasını öngören düzenlemeyi hatırlattığı anlaşılıyor. Kılıçdaroğlu kaynağı bilinmeyen bu varlıklardan vergi alınmazken, asgari ücretle çalışan kişilerin vergi yükümlülüğünün devam etmesinin adil olmadığını savunuyor. 

Konuşmanın devamında yani konunun daha detaylı bir şekilde dile getirildiği ve videoda 48.22’nci dakikaya gelen ikinci kısım ise şu şekilde: 

“Kurumlar vergisi değişti 2006 yılında. Vergi cennetlerinden gelecek olan paraların, Türkiye'de vergilenmesini öngörüyordu, 2006, hangi yıldayız, 2020'yi bitirmek üzereyiz, 2021'e gireceğiz. Neden vergi cennetlerinden gelen paraların vergilendirilmesini öngören düzenlemeyi yapmıyorsunuz? Niye yapmıyorlar? Bu yapıldığı takdirde Man Adası'ndan gelen paralar vergilenecek; yüzde 30 oranda vergilenecek. Fakirin fukaranın hakkı savunulacak. Devlet soyulmaktan kurtulacak.

Asgari ücretliyi vergiye tabi tutarsın; yurtdışından para getirirsin milyon dolar ve bir kuruş vergi bile ödemezsin. Şimdi ben, yani Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz, asgari ücretlilerin hakkını mı savunacağız yoksa dışarıdan milyonları getirip beş kuruş vergi vermeyen adamın mı hakkını savunacağız? Biz Halk Partisi'yiz; emeklinin, emekçinin, alın teri dökenin, esnafın, sanayicinin hakkını savunacağız. Türkiye'den paraları götür. Yurt dışında ne yapıyorsan bilmiyoruz. Arkasından buraya getir, sıfır vergi öde. Neden? Niye buraya koymuyorsun? Bu kanuna niye koymuyorsun? Koyamazlar. Niçin? Dışarıdan malları var ve bundan sonra da götürecekler. Bunu da kabul etmiyoruz değerli arkadaşlarım.

Uyuşturucu paraları, organ ticareti yapanların paraları, fuhuş üzerinden para kazananlar, insan ticareti yapanlar, malları Türkiye'ye getirirler, kazandıkları paraları Türkiye'ye getirirlerse sıfır vergi. Hiç vergi yok. Şu Adalet ve Kalkınma Partisi'ne bakın Allah aşkına, şu kendisini "muhafazakar parti" olarak tanıtan partiye bakın. Organ ticareti yapıyorsun, para getiriyorsun, sıfır vergi. Fuhuş için sıfır vergi, organ ticareti için sıfır vergi. İnsan ticareti yapıyorsun, sıfır vergi. Asgari ücret, vergiye tabi. Niçin? Öbür tarafta milyon dolarlar var, burada da alın teriyle kazandığı asgari ücret var. Şimdi yeniden kanun getirdiler. Evet. Yurtdışında kazanılan paralar -daha önceki düzenlemelerde de vardı- Türkiye'ye gelirse sıfır vergi ama bizim asgari ücretle çalışınca dünyanın vergisini ödüyor.

Bunu bütün AK Partili kardeşlerimin, vicdan sahibi AK Partili kardeşlerimin bilmesini istiyorum. İnsan kaçakçılığından para kazan, Türkiye'ye getir, sıfır vergi. Uyuşturucudan para kazan, Türkiye'ye getir, sıfır vergi. İnsan ticaretinden para kazan, Türkiye'ye getir, sıfır vergi. Fabrikada çalış, alın teri dök sekiz saat ve vergiye tabi ol. Biz bu adaleti -onlara göre adalet diyorlar- kabul etmiyoruz. En büyük adaletsizliktir de bunu düzelteceğiz. Bu bizim Cumhuriyet Halk Partililerin boynunun borcudur. Herkes için, herkes için adaleti isteyeceğiz.”

 

Konuşmanın bütününe bakılınca, Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu ticareti, organ kaçakçılığı ya da fuhuşu meşrulaştırma önerisi anlamına gelen ya da böyle yorumlanabilecek herhangi bir söz sarf etmediği görülüyor. 

Ömer Topsakal: Vergi Usul Kanunu ile ilgili bir yorum değildi

İddia sosyal medyada yayılınca, Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin bu fiilleri meşrulaştırmaya yönelik bir öneri olmadığı, Vergi Usul Kanunu’nun suç niteliğindeki bir faaliyetten de vergi alınabileceğini belirttiği gibi yorumlar yapıldı. 

Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddesi şu şekilde: “Vergiyi doğuran olayın kanunlarla yasak edilmiş bulunması mükellefiyeti ve vergi sorumluluğunu kaldırmaz.” Ancak bu maddenin iddia konusu olayları ne şekilde kapsadığı, ceza hukukunun veya kabahatler kanunun mülkiyetin kamuya geçirilmesi gibi çeşitli yaptırımlara tabi tuttuğu eylemlerin vergi hukuku kapsamında ayrıca vergilendirilip vergilendirilemeyeği hukuki bir tartışma. Zaten Kılıçdaroğlu konuşmasında Vergi Usul Kanunu’na yönelik bir yorum ya da değişiklik önerisi de yapmıyor. 

Teyit CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İletişim Koordinatörü Ömer Topsakal ile görüştü. Topsakal “Kılıçdaroğlu konuşmasında asgari ücretliden vergi alınırken, ‘vergi cenneti’ ülkelerde bulunan paraların kaynağı sorulmadan Türkiye’ye getirilebildiğine ve bunun uyuşturucu kaçakçılığı, organ ticareti gibi eylemlerden kazanılmış paralardan dahi vergi alınmamasının önünü açtığını vurguladı. Vergi Usul Kanunu’ndaki maddeye ilişkin yapılmış bir yorum söz konusu değil. İki konu birbirinden farklı” dedi. 

Varlık Barışı

28 Kasım 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Hakkında Genel Tebliğ başlıklı uygulamayla, gerçek ve tüzel kişilerin yurtdışındaki varlıklarının Türkiye'ye getirimesi amaçlandı. Yani bu kapsamda bildirilen varlıklar nedeniyle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.