Kemal Kılıçdaroğlu’nun Time kapağında yer aldığı iddiası

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Time kapağında yer aldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Time dergisinin Kılıçdaroğlu’nu kapağına taşıdığı bir sayısı bulunmuyor.

Time dergisinin kapak formatı farklı.

Görseldeki derginin tarihi 24 Haziran 2023 olarak yazılmış.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Time dergisinin kapağında yer aldığını iddia eden bir görsel, sosyal medyada yayıldı. 

kilicdaroglu time kapagi iddia2

Görsel ilk olarak 26 Haziran 2021 tarihinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir sosyal medya paylaşımına yanıt olarak paylaşılmış

Kılıçdaroğlu Time'ın kapağında yer almadı

Time’ın kapaklarına derginin internet sitesinden ulaşılabiliyor. 2022 ve öncesindeki sayılara bakıldığında Kemal Kılıçdaroğlu’nun yer aldığı bir kapak olmadığı görülüyor. 

Ayrıca Time kapak formatıyla görseldeki kapak arasında farklar var. İddia konusu görselin sol üstünde yer alan “Double Issue” yazısı Time'ın kapak formatında da kullanılıyor. Ancak Time’ın iki haftalık sayılarının tek bir kapak altında toplandığını ifade eden bu yazının yer aldığı kapaklarda çift tarih yer alıyor. İddia konusu görselde ise tek tarih kullanılmış.

Time dergisinin kapaklarında ay/gün/yıl tarih formatı kullanılırken iddia konusu görselde tarih gün/ay/yıl biçiminde yazılmış. Görselin sağ altında yer alan “www.time.com” yazısı Time tarafından daha önce kullanılsa da derginin, Mayıs 2013 tarihli sayılarıyla birlikte “time.com” formatına geçtiği görülüyor

time dergi kapaklari karsilastirmapng

Derginin tarihi 24 Haziran 2023

İddia görselinde yer alan tarihe dikkatle bakıldığında 24 June 2023 (24 Haziran 2023) yazdığı anlaşılıyor. Görsel daha önce Reddit’te “2023 Time dergisi kapağı” notuyla da paylaşılmış. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri farklı bir karar alınmaması durumunda 18 Haziran 2023’te yapılacak. Bu nedenle görselin “cumhurbaşkanlığı seçimini kazandıktan sonra Kılıçdaroğlu Time’a kapak olsa nasıl olurdu?” mesajını taşıyan bir tasarım olduğu söylenebilir.

kilicdaroglu time kapagi tarih detayi

Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafı 2010’dan

Kılıçdaroğlu’na ait fotoğraf tersine görsel arama yardımıyla aratıldığında görselin orijinaline ulaşılabiliyor. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un birçok ünlü ismin fotoğraflarının yer aldığı portfolyosunda Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafını görmek mümkün. Exif bilgilerine bakıldığında fotoğrafın 23 Ağustos 2010’da çekildiği görülüyor. 

kemal kilicdaroglu fotografiKılıçdaroğlu’nun iddia görseline montajlanan fotoğrafı

Mehmet Turgut, 14 Ağustos 2012’de kendi sosyal medya hesabında da Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafını paylaşmış.