Kemal Kılıçdaroğlu’nun annesini gösterdiği iddia edilen fotoğraf

Kemal Kılıçdaroğlu’nun annesini gösterdiği iddia edilen fotoğraf

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kişi Kemal Kılıçdaroğlu’nun annesi değil, Hayriye Kuzu isimli bir yurttaş.

Fotoğraf Haziran 2022'de çekilmiş.

Kılıçdaroğlu’nun annesi Yemuş Kılıçdaroğlu 2009 yılında vefat etmiş.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde Cumhurbaşkanı adayı Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanındaki kişinin annesi olduğu iddia edildi.

fotograftaki kisinin kilicdaroglunun annesi oldugu iddiasi gorseli

Fotoğraftaki kişi Kılıçdaroğlu’nun annesi değil

Tersine görsel arama ile araştırdığımızda fotoğrafın Haziran 2022’den olduğunu tespit ediyoruz.

Konuyla ilgili karşımıza çıkan haberlere göz attığımızda Kılıçdaroğlu’nun yanındaki kişinin Hayriye Kuzu isimli bir yurttaş olduğu bilgisini elde ediyoruz.

kilicdaroglu hayriye kuzu

kilicdarogluu hayriye kuzu

Hayriye Kuzu İzmir’in Kiraz ilçesinden TBMM’ye gelerek CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü. Fotoğraflar da bu görüşmeden. Görüşmenin video kaydı da haber kaynaklarında yer almış.

Yani görüntüdeki kişi Kılıçdaroğlu’nun annesi değil. 17 Aralık 1948’de Tunceli’nin Nazimiye ilçesinde dünyaya gelen Kemal Kılıçdaroğlu’nun annesi Yemuş Kılıçdaroğlu 13 Kasım 2009’da tedavi gördüğü Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde 88 yaşında hayatını kaybetmiş. 

kilicdaroglu annesi gorseli

Kemal Kılıçdaroğlu'nun annesi Yemuş Kılıçdaroğlu.

CHP Genel Başkanı 23 Haziran 2016 tarihinde Habertürk TV'de katıldığı bir söyleşide de annesini andıktan sonra isminin hikayesini de anlatıyor.

Veyis ATEŞ- Peki bir kez daha rahmetle analım anne Yemuş hanımı. Yemuş hanım mı, Nimet hanım mı?
Kemal KILIÇDAROĞLU- Evde rahmetli babam Nimet derdi anneme. Biz de zaten anne derdik. Nüfus kaydında görünce annemizin adının Yemuş olduğunu tabi sorduk işte nüfus memuru öyle. Yemiş olarak ama o telaffuz edilirken Yemuş diye telaffuz ediliyor. Belki ondan da olabilir veya öyle bir gelenekte var onu bilmiyorum.
Veyis ATEŞ- Yemiş bildiğimiz anlamda mı yoksa Zazaca başka bir…
Kemal KILIÇDAROĞLU- Yo hayır bildiğimiz anlamda. Yemuş’a dönüyor, söyleniyor tabi. Bilmiyoruz yani gerçekten ama Yemuş isminin bölgede yaygın olduğunu da biliyoruz. Yani tıpkı mesela babamın adı da Kamer, ay demek. Kamer erkek çocuklarına veriliyor. Oysa Kamer yani kız çocuklarına da verilebilir. Ama bölgede böyle bir geleneksel yapı var.