Kayaya çarpan minibüs videosunun gerçek olduğu iddiası

Kayaya çarpan minibüs videosunun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video BeamNG.drive isimli video oyunundan.

Görüntüler ilk kez @oldtenderman isimli TikTok kullanıcısı tarafından beamng, beamngdrive ve gaming etiketleriyle paylaşılmış.

Sosyal medyada farklı hızlarda giderken kayaya çarpan bir minibüsün videosunun gerçek olduğu iddia edildi. Paylaşım kısa sürede çok sayıda etkileşim aldı.

minibus iddia gorseli

Görüntüler video oyunundan

İddiaya konu olan videoya dikkatli baktığımızda görüntülerdeki @oldtenderman kullanıcı adını ve TikTok logosunu görüyoruz.

Bu kullanıcı adını TikTok’ta aradığımızda videoyu dolaşıma sokan hesaba ulaşıyoruz. 

Video ilk olarak Old Tender Man isimli kullanıcı tarafından 18 Nisan 2023 tarihinde “beamng, beamngdrive ve gaming” etiketleriyle paylaşılmış.

minibus post

Bu etiketleri araştırdığımızda videonun BeamNG.drive isimli oyundan olduğunu anlamak mümkün

BeamNG.drive oyunu BeamNG GmbH tarafından geliştirilen bir araç simülasyon oyunu. Tek ya da çok oyunculu olarak oynanabilen oyunda farklı araziler ve farklı araçlar deneyimlenebiliyor.

beamng oyun

Oyunda bulunan araçlara baktığımızda videoda yer alan aracın modelini doğrulayabiliyoruz

Videodaki minibüs BeamNG.drive isimli oyundaki Gavril H-Serisi’nden.

minibus arac serisi

Araç sınıfının detaylarına oyunun sitesinden ulaşmak mümkün

Ayrıca, videoyu paylaşan Old Tender Man kullanıcısının bu videoya benzer pek çok paylaşımı var. Kullanıcının hesabı oyun videoları üzerine ve 1.7 milyon takipçisi bulunuyor.

oldtenderman hesap

Simülasyon oyunlarının konsepti gerçekliği taklit etmek. Bu nedenle bu tür oyunlardan alınan fotoğraf ve videoların bu örnekteki gibi dezenformasyona sebep olmasına sıklıkla rastlıyoruz.