Katarlı gençlerin Türkiye'de sınavsız tıp okuyabileceği iddiası

Katarlı gençlerin Türkiye'de sınavsız tıp okuyabileceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Türkiye ve Katar arasındaki anlaşma askeri sağlık alanında işbirliği tesis etmeyi amaçlıyor.

Tıp fakültesi, diş hekimliği eğitimi, eczacılık eğitimi, hemşirelik eğitimi gibi alanlarda uzman personel ve misafir öğrenci değişimi öngörülmüş. Ancak misafir öğrencilerden kasıt askeri öğrenciler. Katarlı gençlerin tamamı değil.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde Türkiye ve Katar arasında imzalanan protokolle, Katarlı gençlerin artık Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği ve eczacılık eğitimi alabileceği iddia edildi. 

katarligenclerinturkiyedeegitimalacagiiddiasi

Anlaşma askeri öğrencileri kapsıyor

İddia 25 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Askeri Sağlık Alanı'nda Eğitim ve İşbirliği” adlı milletlerarası anlaşmaya dayanıyor. Protokol 2 Mart 2021 tarihinde Katar’ın başkenti Doha’da Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir ve Katar Sağlık Hizmetleri Komutanı Tuğgeneral Dr. Assad Ahmed Khalil tarafından imzalanmış. 

Personel, malzeme, teçhizat, bilgi ve tecrübe değişimini kapsayan anlaşma, askeri sağlık alanında işbirliği tesis etmeyi amaçlıyor.

Protokolle, iki devlet arasında tıp fakültesi, diş hekimliği eğitimi, eczacılık eğitimi, hemşirelik eğitimi gibi alanlarda uzman personel ve misafir öğrenci değişimi öngörülmüş. Ancak protokolun üçüncü maddesinde misafir öğrencilerin “asker veya sivil silahlı kuvvetler personeli ile öğrencileri” olduğu belirtilmiş. Dolayısıyla misafir öğrencilerden kasıt askeri öğrenciler. Katarlı gençlerin tamamı hedeflenmiyor. 

katarileyapilananlasma

Öte yandan anlaşmada öğrencilerin hangi sınavla kabul edileceği belirtilmemiş. Beşinci maddede “Eğitim amacıyla gönderilecek misafir personel ve misafir öğrencilerin kabul eden tarafın mevzuatına ve imkanlarına göre seçileceği” belirtiliyor.

anlasmaninuygulanmasinadairsartlari

Milli Savunma Bakanlığı da iddialar üzerine, Katarlıların tıp fakültelerine sınavsız ve ücretsiz gireceğinin doğru olmadığını, protokolün Katar Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsadığını açıkladı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun da anlaşmanın sadece silahlı kuvvetler mensuplarını kapsadığını, amacın “askeri tıp” tecrübesinden yararlanmak olduğunu açıkladı.

fahrettinaltunaciklamatwitter

Türkiye Romanya, Arnavutluk, Ürdün gibi ülkelerle de benzeri anlaşmalar imzalamış. Fahrettin Altun da Katar haricinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Azerbaycan, Kazakistan, Afganistan, Arnavutluk, Moldova, Gambiya, Somali ve Güney Kore'nin de bulunduğu 20’den fazla ülkenin askeri öğrencilerinin Türkiye’de eğitim gördüğünü aktarmış.

Yabancı uyruklu öğrenciler Yüksek Öğretim Kurulu’nun belirlediği “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslara” göre kabul ediliyor.

Doğrulama platformu Malumatfuruş da iddianın doğru olmadığını belirten analiz yayınladı.