Katar’ın Dünya Kupası gelirlerini Türkiye’ye bağışladığı iddiası

Katar’ın Dünya Kupası gelirlerini Türkiye’ye bağışladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Dünya Kupası gelirleri değil Katar Yıldızlar Ligi yarı final müsabakalarının gelirleri depremden etkilenenler için Türkiye ve Suriye'ye bağışlanacak.

Katar Yıldızlar Ligi’nin resmi Twitter hesabında, yarı final karşılaşmalarının gelirlerinin, Türkiye ve Suriye’ye bağışlanacağı bilgisi yer alıyor.

Ülke TV programında Turgay Güler Katar’ın Dünya Kupası gelirlerinin tamamını Türkiye’ye bağışladığını iddia etti. İddia Ülke TV’nin sosyal medya hesabından paylaşılmasının ardından hızla farklı şekillerde yayıldı. 

Bir iddiada Katar’ın 1,56 milyar dolarlık Dünya Kupası konaklama gelirini Türkiye’ye bağışlayacağını iddia ederken, bir başka paylaşımda iddia Katar Şeyhi Temim bin Hamed es-Sani’nin görseliyle birlikte paylaşılmış.

ulke tv katar dunya kupasi iddiasi

Katar, Dünya Kupası'ndaki iki yarı final maçı bilet gelirlerini Türkiye ve Suriyeli afetzedelere bağışlayacak

İddiaya ilişkin kaynaklara bakıldığında, TRT Haber’de 9 Şubat 2023 tarihinde yayınlanan “Katar Kupası yarı final maçının gelirleri depremzedelere bağışlanacak” başlıklı haberle karşılaşılıyor. Haberde Katar Yıldızlar Ligi'nden yapılan resmi açıklama vurgulanarak, 2023 Katar Kupası karşılaşmalarında iki yarı final maçı bilet gelirlerinin, Türkiye ve Suriye'de depremden etkilenenlere tahsis edileceği aktarılıyor

katar aciklama twitter

Katar Yıldızlar Ligi’nin 8 Şubat 2023 tarihinde Twitter’dan yaptığı resmi açıklamada, "Katar Yıldızlar Ligi, Katar Kupası'nda oynanacak olan yarı final karşılaşmalarının tüm bilet gelirlerini Türkiye ve Suriye'de depremden etkilenen vatandaşlara bağışlanacak." bilgisi yer alıyor. 

Anadolu Ajansı'nın Arapça servisinde yer alan haberde de benzer şekilde Dünya Kupası değil Katar Kupası'ındaki karşılaşmadan bahsediliyor. Katar'da yayın yapan Al Raya gazetesi de 8 Şubat 2023 tarihli haberinde yarı final karşılaşmalarının gelirlerinin depremzedeler için bağışlanacağını ifade etmiş.

Katar’ın Türkiye’ye yardımları

6 Şubat 2023’te yaşanan depremin ardından birçok ülke Türkiye’ye arama kurtarma ekibi, insani yardım ve bağış göndermeye başlamıştı. Katar Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye 120’den fazla arama kurtarma ekibi, üç sahra hastanesi, insani yardım malzemesi, çadır, tıbbi kit ve gıda maddelerine ek olarak dört uçakta 20 araç ve 10 bin mobil evin mümkün olan en kısa sürede depremden etkilenen bölgeye gönderileceğiyle ilgili bir açıklama yaptı.