Katar Emiri’nin 'Dünyaya doğalgazı Türk Lirası ile satacağız' dediği iddiası

Katar Emiri’nin 'Dünyaya doğalgazı Türk Lirası ile satacağız' dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Katar Emiri'nin hiçbir kaynakta iddiadaki gibi bir açıklaması yer almıyor.

Katar ne doğalgazı dünyaya dolarla satmaya başladı, ne doları envanterinden çıkardı.

Türkiye ile Katar arasında swap dışında herhangi bir finansal kolaylaştırıcı anlaşma yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında 2018 yılından bu yana dolaşımda olan bir iddiada Katar Emiri’nin “Doğalgazı dünyaya Türk Lirası ile satacağız, doları envanterden çıkaracağız ve Türkiye bizim için çok önemli çünkü aslımız Osmanlı” ifadelerini kullandığı iddia edildi. 

katar emiri nin dunyaya dogalgazi turk lirasi ile satacagiz dedigi

İddia 2018’den bu yana dolaşımda 

Araştırmaya görseli tersine arayarak başlıyoruz. Fotoğrafı kullanılan kişinin Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani olduğu anlaşılıyor. İddianın 2018 yılından bu yana dolaşımda olduğu görülüyor.  Ancak o tarihten bu yana Arapça, Türkçe ya da İngilizce dillerinde konu hakkında yapılmış resmi ya da gayri resmi herhangi bir açıklamaya ulaşılamıyor.

Katar Emiri olmasa da büyükelçisi, 2018 yılında Türkiye’nin kur saldırısına maruz kaldığını belirtip Katar halkının 10 milyon dolarlar tutarında TL satın aldığını söylemiş. Katarlı resmi bir yetkilinin ağzından yapılan TL ile ilgili en yakın açıklama bu. Bu açıklamadan iki gün sonra Türkiye ile Katar arasında her iki ülkenin yerel para değeri üzerinden ticaret yapılabilmesi için 3 milyar dolarlık swap yani döviz takası anlaşması imzalandı, bu rakam önce 5, 2020’de de 15 milyar dolara çıkarıldı. 

Katar’ın bu yönde herhangi bir hamlesi olmadı 

İddia konusu ifadeleri destekleyecek fiili bir gelişme de yaşanmamış. Ne Katar doğalgazı dünyaya TL ile satmaya başladı, ne de doları envanterinden çıkardı.

Katar doğalgaz piyasasındaki gücü ve ihracatını artırabilmek için yatırım yapmaya devam ediyor ve bu alanda genişleme hamleleri yapıyor. Ülke küresel bir iddiaya sahip olduğu bu alandaki ticaretini TL ile yapmaya karar verseydi, basında yansımalarını görmemiz muhakkak olurdu. Ancak bu konuda daha önce hiç haber yayınlanmadığını görüyoruz, Arapça bir bilgi de yok. 

Katar ile Türkiye arasındaki sıkı ilişkiler Türkiye kamuoyunda sık sık tartışılıyor. Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisinin verdiği bilgiye göre, Katar Türkiye’deki ikinci büyük yabancı yatırımcı. Ülkeden Türkiye’ye sadece 2020 yılında 22 milyar dolar değerinde yatırım gelmiş. 

Geçtiğimiz hafta iki ülke arasında imzalanan askeri sağlık alanında eğitim ve işbirliği anlaşması çarpıtılarak Katarlı gençlerin Türkiye’de sınavsız tıp okuyabileceği iddiası şeklinde yayılmış, Teyit konu hakkında analiz yayınlamıştı.