Kasım Süleymani’nin vurulma anını gösterdiği iddiasıyla paylaşılan video oyundan

Kasım Süleymani’nin vurulma anını gösterdiği iddiasıyla paylaşılan video oyundan

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video Süleymani'nin vurulma anını göstermiyor.

Görüntü AC-130 Simulator isimli oyundan alınmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Teyit’e ihbar olarak gönderilen ve WhatsApp gruplarında dolaşan bir videonun, İran’ın Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürülme anını gösterdiği iddia edildi. Aynı video Tv 100 haber bülteninde de "ilk kez Tv 100 ekranlarında" anonsuyla yayınlandı.

Görüntü bir oyuna ait

Videodaki görüntüler tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında yayınlanan anların, AC-130 isimli bir simülasyondan olduğunu görüyoruz. Byte Conveyor isimli bağımsız oyun firması tarafından üretilen AC-130 oyunu, Vietnam Savaşı dönemini ele alıyor. Yapımcı firmanın sitesinden oyunla ilgili daha fazla bilgiye erişilebiliyor. Firmanın Twitter ve Facebook hesaplarında da oyunun videolarına ilişkin paylaşımlar var. 

İddiada paylaşılan video da, oyunun Mart 2015 tarihinde yayınlanan tanıtımından. Tv 100’de kullanılan videonun da Byte Conveyor’un paylaşımıyla birebir aynı olduğunu söylemek mümkün. 

Screen Shot 2020 01 06 at 9.55.04 PM 1024x573

tv100 1024x540

HoaxEye da yaptığı paylaşımla videonun AC-130 oyunundan olduğunu belirtmişti. Oyuna ilişkin tanıtımı içeren yazılara, farklı sitelerden de erişilebiliyor. 2017’de yayınlanan MOD-DB sitesinde yayınlanan bir yazıdan, oyunla ilgili bilgi almak mümkün. Oyunun piyasaya çıkmadan önce oynanabilmesi için gerekli minimum konfigürasyonlara da ulaşılabiliyor.

Ne olmuştu?

Ortadoğu’da büyük bir gerginliğe neden olan olay, 3 Ocak 2020 tarihinde yaşandı. Amerikan Savunma Bakanlığı, Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda Haşd-i Şabi komutanlarını hedef alan saldırıda İran’ın Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd-i Şabi komutanı Ebu Mehdi el Mühendis’in öldürüldüğünü duyurdu.

Sonuç olarak, sosyal medyada ve Tv 100’de de yayınlanan videonun Kasım Süleymani’nin aracının vurulduğu anı gösterdiği iddiası doğru değil. Görüntüler AC-130 isimli bir oyundan. Paylaşım bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek gösterilebilir.