Kaş sahilinde baygın bulunan Yunanistan vatandaşının yüzerek Meis’e döndüğü iddiası

Kaş sahilinde baygın bulunan Yunanistan vatandaşının yüzerek Meis’e döndüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddianın kaynağı bir mizah sayfası. Gerçeği yansıtmıyor.

İddia ile birlikte paylaşılan görsel Kaş ile Meis arasında gerçekleştirilen geleneksel bir yüzme yarışından alınmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bir Yunanistan yurttaşının Kaş sahilinde yaralı ve baygın halde bulunduğu ve tedavisinin ardından sahile bırakıldığı iddia edildi. Paylaşımda bu kişinin Meis adasına yüzerek gittiği de öne sürüldü.

kas meis iddiasi

İddia bir mizah sayfasına ait

Sosyal medyada gündeme gelen iddiayı araştırdığımızda ilk olarak 25 Temmuz 2020 tarihinde Twitter’daki Demin Haber isimli profil tarafından paylaşıldığını görüyoruz. Konuyla ilgili diğer viral paylaşım ise 5 Ocak 2021 tarihinde “Sıradışı 1 Bilgi” hesabından. Bu hesap da kaynak belirtmiyor. İddia gerçek bir haber platformunda hiç yer bulmamış. Konuyla ilgili anahtar kelimelerle arama yapıldığında herhangi bir sonuca erişilemiyor.

demin haber twitter

Demin Haber, bir mizah sayfası. Profilin “hakkında” kısmında “Deminören Mizah Ajansı” yazdığı da görülebiliyor. Bu sayfa paylaşımları mizah amaçlı ve gerçeği yansıtmıyor. Teyit, Demin Haber’in paylaşımıyla yayılan başka bir iddiayı da incelemişti.

kas meis yuzme yarisi

Habere iliştirilen görsel ise Meis Adası ve Kaş arasında yapılan bir yüzme yarışından alınmış. Videodan alınan görüntüleri tersine görsel arama ile arattığımızda, bu yarışın videosuna ulaşmak da mümkün. Fotoğraftaki ana altıncı dakikada ulaşılıyor. Yani görüntü de güncel değil. Görüntüler Uluslararası Kaş Likya Kültür ve Sanat Festivali’nin 2019 yazında düzenlediği yarışa ait.

20 yılı aşkın süredir düzenlenen festivalde yaklaşık 17 yıldır Meis yüzme yarışına yer veriliyor. Kaş’tan yüzmeye başlayan yarışçılar, yarış sonunda ödüllendiriliyor.