⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Kartpostaldaki fotoğraf öldürülen Faslılara ait

Kartpostaldaki fotoğraf öldürülen Faslılara ait

Doğru Doğru

Bulgular

Öldürülen Faslıların görüntüleri Fransa’da kartpostal olarak basılmış.

Kartpostal halen satışta.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde yer alan bir görselin, öldürülen Faslıların kartpostal olarak basıldığını gösterdiği iddia edildi. Uzun zamandır dolaşımda olan iddia, 2020’de tekrar gündeme geldi. 17 Temmuz 2020’de paylaşılan bir gönderi, yaklaşık kez 230 kez paylaşıldı.

Ekran Resmi 2020 07 20 15.48.17

Kartpostal halen satışta 

İddialarda yer alan görsele yakınlaşarak baktığımızda, üstünde “Souvenir D’agourai. Nos Tirailleurs furieux des mutilations infligées à leurs morts se vengent” (Agourai hatırası: Ölülerimizden dolayı öfkeli olan piyadelerimiz intikam alıyor) yazıyor. Bu yazıyı aradığımızda, Fransa menşeli bir koleksiyonculuk sitesi olan Del Campe’ye ulaşıyoruz. 

Bu sitede kartpostal, güncel olarak birkaç satıcı tarafından satılıyor. İddialarda yer alan görsel ile, satışa sunulan kartpostal görseller aynı. Yani görselde herhangi bir dijital müdahale yok.

Ekran Resmi 2020 07 21 11.51.04fransa kartpostal gorseli

Satıştaki kartpostaldaki görselin neyi gösterdiğini ise açıklamada yazanlardan anlayabiliyoruz. Açıklamadaki “Agourai” Fas’ta bir kasaba. Ayrıca kartpostalın başlığında görüntünün Fas’tan olduğu belirtiliyor ve kartpostalın arkasında “Maroc” ifadesi yazıyor.

Kartpostalların kesin bir tarihlendirmesi yok ama satıcı 1898-1940 yılları arasından olduğunu söylüyor.

Ekran Resmi 2020 07 21 11.51.47


Fas Fransa gerilimi

Fransa, yüzyıllar boyunca Kuzey Afrika’da sömürgecilik faaliyetleri sürdürdü. Bu sömürge ülkelerinden biri olan Fas, 1912’de imzalanan antlaşmalarla bir kısmı Fransa’nın, bir kısmı da İspanya’nın himayesi altında alındı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Fas ve Cezayir gibi devletler bağımsızlıklarını ilan etmek için harekete geçti. 

Arşivlerde, savaşlar sırasında yaşanan insan katlini gösteren benzer fotoğraflara rastlamak mümkün. Örneğin bu görsel, 1936’da İspanya İç Savaşı sırasında kaydedilmiş

spain civil war