Kart şifresini tersten girince ATM'nin polis çağırdığı iddiası

Kart şifresini tersten girince ATM'nin polis çağırdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada farklı pek çok hesap tarafından, “soyguncuların sizi ATM’den para çekmeye zorlaması durumunda şifrenizi tersten girerseniz ATM’nin polise haber verdiği” iddia edildi.

kart sifresini tersten girince atm polis cagiriyor iddiasi

Ancak, iddia doğru değil. İnternette sıkça dolaşan bu bilgi bir şehir efsanesi. İddia, 2012 yılında Milliyet’e haber olmuş, haberde, Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu öğrencilerine siber güvenlik konferansı veren Bilişim Suçları Araştırmacısı Serkan Kurt’un iddianın gerçekliği olmayan bir pazarlama yöntemi olduğuna dair ifadeleri aktarılmıştı. 

teyit.org’a bilgi veren Bilgisayar Mühendisleri Odası iddianın çeşitli bankalar ve güvenlik birimlerine sorulduğunu ve böyle bir güvenlik önleminin mümkün olmadığını belirtti. Bankacılık sistemindeki gizlilik ve konunun sıkıntı doğurabilecek yönlerinin bulunması dolayısıyla daha fazla bilgi veremeyeceklerini açıklayan Bilgisayar Mühendisleri Odası iddialara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

Farklı ülkelerde de sosyal medyada yayılan bu iddiayı Snopes isimli doğrulama sitesi 2006 yılında yazdığı bir analizle yalanlamıştı.

Snopes, kart şifresinin tersten girilmesi durumunda ATM’nin polise haber verdiği iddiasının 1998 yılında Amerikalı girişimci Joseph Zingher’in bu güvenlik sisteminin patentini almasına dayandırıldığını belirtiyor. Analizde, SafetyPIN isimli bu sistemin bankalar tarafından tercih edilmediği ve pahalı bulunduğu aktarılıyor.

Pahalı olması dışında da bu güvenlik sisteminin hayata geçmesinin önünde engeller olduğu, ATM’den para çekenlerin stres altında şifrelerini tersten girememe olasılıklarının olduğu ve bazı şifrelerin tersten yazılsa bile aynı rakamları tekrar ediyor (1771, 6666, 6226 gibi) olmasının sıkıntı yarattığı ifade ediliyor.

teyit.org’un görüştüğü Bankalar Birliği yetkilileri de konuya dair fikirleri olmadığını belirtti. Görüşme yapılan farklı banka yetkililileri de güvenlik bilgilerini kapsayabileceği gerekçesiyle bir açıklamada bulunmak istemedi.