Karayazı'da jandarma tehdidi iddiası 2014'ten

Karayazı'da jandarma tehdidi iddiası 2014'ten

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddia 30 Mart 2014’te gerçekleşen yerel seçimler sırasında paylaşılmış.

Karayazı İlçe Seçim Kurulu ile görüşen teyit.org kendilerine ulaşan yazılı ve sözlü böyle bir şikayet olmadığını belirtti.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir ekran görüntüsünde, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde Erzurum’a bağlı Karayazı ilçesi köylerinde, jandarmaların ev ev dolaşarak AK Parti’ye oy vermeyenleri sürgüne göndereceklerini söylediği ve halkı tehdit ettikleri iddia edildi.

“Türkiye için el ele” isimli sayfa tarafından 30 Mart 2019’da Facebook’a yüklenen ekran görüntüsü yaklaşık 500 kişi tarafından paylaşıldı.

erzurum secim karayazı mart

Ancak, 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde Erzurum’un Karayazı ilçesinde jandarmaların ev ev dolaşarak AK Parti’ye oy vermeyenleri sürgüne göndereceklerini söyledikleri iddiası doğru değil. Söz konusu iddia 30 Mart 2014’te gerçekleşen yerel seçimler sırasında paylaşılmış. Karayazı İlçe Seçim Kurulu ile görüşen teyit.org kendilerine ulaşan yazılı ve sözlü böyle bir şikayet olmadığını belirtti.

Söz konusu iddia 2014 yılında ortaya atılmış

Söz konusu iddianın bulunduğu paylaşımın Facebook’ta 29 Mart 2014’te yapıldığını görmek mümkün. “Şirin payzın” isimli kullanıcı tarafından paylaşılan gönderide, Erzurum’un Karayazı ilçesinin köylerinde jandarmaların ev ev gezdiği ve AK Parti’ye oy vermeyenlerin sürgüne gönderileceğine dair iddialar mevcut.

erzurum karayazı secim

Aynı iddianın o dönemde farklı kullanıcılar tarafından sosyal medyada paylaşıldığı da anlaşılıyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü tarafından aynı tarihte Twitter’da yapılan bir paylaşıma ulaşılabiliyor. 2014'te yaşandığı belirtilen olayın detaylarına dair bir açıklama ya da habere ise rastlanmıyor. 

Karayazı İlçe Seçim Kurulu konu hakkında gelen bir şikayet olmadığını ifade etti

Erzurum Karayazı İlçe Seçim Kuruluna ulaşan teyit.org söz konusu iddia hakkında kendilerine ulaşan yazılı ya da sözlü bir şikayetin olmadığını belirtti. Ayrıca görüşülen yetkili 31 Mart 2019 yerel seçimleri çerçevesinde İlçe Seçim Kurulu Başkanı ile beraber bugün 20 köye ziyaret gerçekleştirildiğini ancak kendilerine bu yönde bir beyan gelmediğinin de altını çizdi.

Sonuç olarak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı köylerde jandarmaların AK Parti’ye oy verilmesi yönünde ev ev gezdiği iddiası doğru değil. Söz konusu iddiayı içeren paylaşımlar 2014 yılına dayanıyor. İlçe Seçim Kuruluna konu hakkında ise şimdiye kadar herhangi bir şikayet ulaşmamış.