Kar manzaralarının Ankara’dan olduğu iddiası

Kar manzaralarının Ankara’dan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraflar Ankara’dan değil, ABD'nin Boston şehrinden.

Bölgedeki sokak görüntüleri ile bina yapıları uyum gösteriyor.

Boston'un karakteristik binaları Ankara Bahçelievler'le uyumlu değil.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Aralık 2020 tarihinde Ankara karlı bir sabaha uyandı. Twitter’da bir hesabın Ankara’dan olduğunu iddia ederek paylaştığı kar manzaraları ise viral oldu. Birçok kullanıcı paylaşımı gerçek zannederek alıntıladı ve yorumladı.

ankara kar iddiasi

Görüntüler Boston’da çekilmiş

Ankara’da Bahçelievler’de çekildiği iddia edilen görsellerin Ankara’dan olmadığı, tersine görsel arama yaparak kolayca bulunabiliyor. İlk görseli arattığımızda, Boston’da çekildiği ve Kim Nyugen isimli Instagram kullanıcısı tarafından 9 Mart 2018 tarihinde paylaşıldığını görebiliyoruz.

kar gorseli boston

Sonrasında diğer fotoğrafların kaynağını ve konumunu bulmak kolaylaşıyor. Aynı profilde ikinci, üçüncü ve dördüncü fotoğraf da var. Nyugen, fotoğraflarının çoğunu Bay Bölgesi ve South End’de çekmiş. 

Google Maps üzerinden bu bölgeleri taradığımızda yapıların fotoğraftakilere benzediği görülebiliyor. Ancak binaların birbirine çok benzemesi ve sokak görüntülerinin güncel olmaması nedeniyle tam lokasyona ulaşmak mümkün olmuyor. Fotoğraflardaki tabelaları netleştirdiğimizde de bir sokak ismine ulaşamıyoruz.

ankara bahcelievler

Ankara Bahçelievler.

Öte yandan Ankara Bahçelievler’e de göz attığımızda, iki bölgenin birbirine benzemediğini görmek mümkün. Boston’ın karakteristik binalarına Ankara’da rastlanmıyor. 

Ancak Ankara’nın da 1950’li yıllardan itibaren yapılmış kendine has apartmanları var. Bu apartmanların hikayelerini anlatan Instagram hesapları da bulunuyor