Kapağı açılmamış şırıngalarla yapılan aşı iddiaları

Kapağı açılmamış şırıngalarla yapılan aşı iddiaları

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Şırınganın kapağı açılmadan yapılan aşı görüntüleri gerçek aşılama anlarında çekilmemiş.

Görüntüler gazeteciler için verilse de, bu isimler aşı olmuşlar.

Avustralya Brisbare Eyaleti Ticaret Bakanı Annastacia Palaszczuk Nisan 2020’de grip aşısı olurken gazeteciler için görüntüyü tekrarlamış.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan da 29 Eylül’de grip aşısı olurken çekilen fotoğraf tam olarak aşının yapıldığı anı göstermiyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19 aşılarıyla ilgili yol kat edilirken; bazı kanaat önderlerinin televizyonlarda aşı yaptırırken görüntülenecekleri haberleri de dolaşıyor. Beri yandan bazı aşı karşıtları televizyonlarda yayınlanacak bu görüntülerin sahte olacağını iddia ediyor. 3 Aralık’ta Twitter’da paylaşılan bir videoda şırınganın kapağı açılmadan yapılan bir aşılamayla izleyicilerin kandırılabileceği iddia ediliyor.

siringasiz igneler iddialari

Video bağlamından koparılarak paylaşılmış

İddia konusu video ilk olarak Nisan 2020’de Tiktok kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Kullanıcılar daha Covid-19 aşılarına dair tartışma başlamadan zaten televizyonlardaki aşıların “sahte” olduğuna dair tartışmalar yürütmüşler. 

Videonun sağ alt köşesinde görünen kanal logosu, Avustralya’da yayın yapan 7news’u gösteriyor. Kanal, Twitter hesabı üzerinden 28 Nisan’da söz konusu aşılamanın tamamını paylaştı. Bir dakikalık videoda Avustralya Brisbane Eyaleti Ticaret Bakanı Annastacia Palaszczuk’un, grip aşısı olduğu görülüyor. 

Daha sonra muhabirlerden biri fotoğraf çekebilmek için aşıyı yapan kişiden aşılama anını tekrarlamasını istiyor ve bu sırada kişi de şırınganın kapağını takarak aynı işlemi tekrarlamış gibi yapıyor. Ancak sosyal medyada Aralık 2020’de yayılan videoda bu kısım gösterilmemiş, yani video bağlamından koparılarak paylaşılmış

Avustralyalı bakan grip aşısı oluyor

Bakan Palaszczuk da Twitter hesabından vatandaşları aşı konusunda cesaretlendirmek için aynı olayın videosunu paylaşmış

İddia videonun "Çin aşısının" yapıldığını gösterdiği de iddia ediliyordu. Ancak söz konusu video Covid-19 aşısını değil bir grip aşısını gösteriyor. Ayrıca 7News isimli kanal da Tiktok’da iddianın yaygınlaşmasının ardından yayımladığı bir haberde kullanıcıların kafa karışıklığının sebebini açıklamış. Bu haberin yayınlandığı 30 Nisan 2020’de Covid-19’a karşı başarılı olmuş ve tüm fazlarını tamamlamış bir aşı daha geliştirilmemişti.

Associated Press’in (AP) doğrulama ekibi tarafından 29 Nisan 2020’de yayımlanan bir analizde de olayın bakanın grip aşısı olurken poz verdiği saniyeleri gösterdiği belirtilmiş. 

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan grip aşısını oldu

Kamuoyunun gözü önünde yapılan ve yapılacak aşıların aslında gerçeği yansıtmadığı iddiasında bulunanlardan biri de Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın 29 Eylül’de grip aşısı yaptırdığı anları paylaşması üzerine gerçekleşti. Kullanıcılar Khan’ın grip aşısı olurken aşı iğnesinin koruyucu kabının açılmamış olduğu üzerinde durdular

londra bel baskani asi iddiasi

Khan’ın fotoğrafı 29 Eylül’de kendi Twitter hesabından paylaşılmış. Fotoğraf grip aşısı vurulmadan önce çekilmiş. Britanya'da yayın yapan doğrulama kuruluşu Full Fact de konu hakkında yayımladığı bir analizde bir belediye sözcüsünün başkanın aşı yaptırdığı, ancak görüntülerin aşılamanın öncesinde çekildiğini belirttiği ifadeleri yer alıyor.