Kanal D’nin Demirtaş ve Kavala’nın görüntülerini buzlayarak verdiği iddiası

Kanal D’nin Demirtaş ve Kavala’nın görüntülerini buzlayarak verdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Kanal D'nin ana haber bülteninde Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın görüntüleri buzlanmadı.

Demirtaş ve Kavala'nın görüntülerini, MHP buzlayarak paylaşmış.

Show TV ve Star TV'nin MHP Genel Başkanı'nın konuşmasının yer aldığı haberinde de herhangi bir görüntü buzlanarak verilmedi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Haber sitelerinde yer alan yaygın bir iddiaya göre, Kanal D 16 Şubat tarihli ana haber bülteninde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı konuşmasını verirken, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın görüntülerini buzladı.

Show TV ve Star TV’nin de ana haberinde Bahçeli’nin konuşması verilirken Demirtaş, HDP Genel Merkezi ve bayraklarını buzladığı öne sürüldü.

demirtaskavalaiddiagorsel

Kanal D Demirtaş ve Kavala’nın yüzünü buzlamadı

Kanal D’nin 16 Şubat tarihli ana haber bülteninde ilgili kısma Medya Takip’te yer alan arşivlerden ulaşabiliyoruz. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmasının verildiği haberde, Demirtaş ve Kavala’nın yüzlerinin buzlanmadığı tespit ediliyor.

Kanal D’nin görüntülerini Demirtaş ve Kavala’nın yüzlerini buzlayarak MHP paylaştı. MHP’nin resmi Twitter hesabından ve YouTube kanalından, Kanal D ana habere ait video paylaşılırken, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş ve HDP’li vekillerin görüntülerini buzladığı görülüyor.

mhptwitterbuzlanmisgoruntuler

Show TV ve Star TV de buzlamadı

Show TV ve Star TV’nin 16 Şubat tarihli yayınlarında da herhangi bir buzlanma tespit edilmiyor. İddia edildiğinin aksine Show TV’nin yayınında HDP Genel Merkezi’nin buzlanmadan verildiği görülüyor. Aynı yayında Demirtaş’ın ve Kavala’nın görüntüsü yer almıyor.

showtvhdp

Show TV HDP Genel Merkezi görüntüsünü buzlamadı.

Yine Star TV’nin 16 Şubat tarihli ana haberinde de Demirtaş ve Kavala’nın görüntüleri yer almadığı gibi, HDP’nin bayraklarının buzlanmadığı görülüyor.

startvhdp

Star Tv’nin yayınında HDP bayrakları buzlanmadı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuşmasında HDP’nin kapatılması, Anayasa Mahkemesi’nin feshedilmesi ve Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın istifa etmesi gerektiğini dile getirmişti.

Yayıncılıkta buzlama, dehşet uyandıran ve şiddet içerikli görüntüleri kapatmak, suçluluğu mahkeme kararı ile kesinleşmemişlerin masumiyet karinesini korumak ile haberde ürün reklamı yapılmasının önüne geçmek için yapılabiliyor.