Kanada'nın ceza kestiği Anadolu Kültür Vakfı'nın başkanının Osman Kavala olduğu iddiası

Kanada'nın ceza kestiği Anadolu Kültür Vakfı'nın başkanının Osman Kavala olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kavala’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür A.Ş.’ye Kanada’da CRA tarafından ceza kesilmedi.

CRA hazırladığı raporda, Kanada’nın Toronto şehrinde faaliyet gösteren Anadolu Kültür Vakfı adlı bir vakfın PKK’ya 160 bin Kanada Doları aktardığını belirtmiş.

Vakfın yönetim kurulu başkanı Adnan Kaya.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Dünya Bülteni isimli haber sitesinin 5 Mart 2019’da paylaştığı bir haberde iş insanı Osman Kavala’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür A.Ş.’ye yapılan bağışların PKK’ya aktarıldığının Kanada Vergi İdaresi (CRA) denetçileri tarafından tespit edildiği iddia edildi.

Ekran Resmi 2019 03 05 16.08.26

CRA raporu Türkiye’deki Anadolu Kültür ile ilgili değil

Anadolu Ajansı'nda 5 Mart 2019’da yer alan bir haberde ilgili CRA raporuna yer veriliyor. Rapordaki bilgiler başka haber sitelerinde de paylaşıldı. Söz konusu rapora Scribd üzerinden de erişilebiliyor. Bu raporda vakfın son yıllarda bağışçılardan topladığı desteklerin hangi alanlarda kullanıldığı aktarılıyor. Örneğin vakıf yardıma muhtaç gençlere burs sağlamak için destekçilerinden bağış toplamış. Raporun ilerleyen sayfalarında Kanada’daki vakfın PKK ile ilişkisine değiniliyor.

Kanada, 2002’den beri PKK’yı terör örgütü olarak kabul ediyor. Rapor vakfın çeşitli amaçlarla terör örgütüne 160 bin Kanada Doları aktardığını da ortaya çıkarıyor. Bu nedenle vakıf Kanada’da artık “hayır amaçlı kuruluş” olarak kabul edilmiyor. Toplam 110 sayfalık bu raporda çeşitli verilerle iddia konusu vakfın PKK ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmış.

Anatolia Cultural Foundation Charitable Organization GovernmentRaporun dördüncü sayfası

Raporda adı geçen vakıf Kanada’da faaliyet gösteriyor

CRA raporuna konu olan Anatolian Cultural Foundation, Kanada’nın Toronto şehrinde 2011 yılında kurulmuş. Vakfın resmi internet sitesinden adres ve telefon bilgilerine ulaşmak mümkün. Kanada’daki bu vakfın, Eylül 2011’de kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir vakıf olduğu belirtiliyor. Vakfın hem yerel hem de uluslararası projelerde çalıştığı, yardıma muhtaç kimselere bağışçılardan sağladığı parayla maddi yardımda bulunduğu ifade ediliyor.

Ekran Resmi 2019 03 05 17.18.37

Kanada’daki Anatolian Cultural Foundation isimli vakfın kuruluş amacı

Osman Kavala’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür A.Ş. ise 2002’de Türkiye’deki kültürel ve sanatsal faaliyetlerin farklı sektörlerin (iş dünyası, sivil toplum kuruluşları gibi) yardımıyla desteklenmesi için kurulmuş, merkezi İstanbul olan bir kuruluş.

Ekran Resmi 2019 03 05 17.44.57

Türkiye’deki Anadolu Kültür Vakfının internet sitesinden vakıf hakkında genel bilgiler

Kanada’daki vakfın başkanı Adnan Kaya

CRA raporunun birçok yerinde iddia konusu vakfın başkanının “Adnan Kaya” isimli bir şahıs olduğu belirtiliyor. Türkiye’deki Anadolu Kültür A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı ise Osman Kavala.

Anatolia Cultural Foundation Charitable Organization Government 1

Raporun ilk sayfalarında Kanada’daki vakfın başkanının ismi geçiyor. 

\"\"

Türkiye’deki kuruluşun internet sitesinde Kavala’nın ismi görülebiliyor.

İddiaların sebebi hatalı ilişkilendirme olabilir

İddianın paylaşıldığı haber sitesinin söz konusu vakfın PKK ile ilişkisini Türkiye’deki başka bir kuruluşun faaliyeti gibi göstermesinin sebebi meydana gelen iki farklı olayın birbiri ile hatalı bir biçimde ilişkilendirilmesi olabilir.

Osman Kavala 1 Kasım 2017’de anayasayı ihlal suçundan dolayı tutuklanmış ve hakkında uzun süre herhangi bir iddianame hazırlanmamıştı. Kavala’nın Mart 2019’da hazırlanan iddianamesinde Anadolu Kültür’ün ismi birçok yerde geçiyor.

Aynı karmaşa yeniden gündemde

Anadolu Kültür A.Ş. ile Anadolu Kültür Vakfı, 2021 yılının Kasım ayında, vakfa ait mal varlıklarının dondurulması haberleri ile yeniden karıştırıldı. Pek çok haber sitesi, ilgili haberi aktarırken mahpus Osman Kavala'nın fotoğrafı ile birlikte vakfın başkanı olduğu yanlış bilgisini de paylaştı. BirGün, Dünya, ABC, İleri Haber, Rudaw, Artı Gerçek gibi bazı yayıncılar, daha sonrasında içeriklerini düzeltti ya da sildi.

Güncelleme: 05/11/2021

"Aynı karmaşa yeniden gündemde" ara başlığı ve altındaki paragraf eklendi.