Kanadalı doktorların maaşlarına yapılan zammı protesto ettiği iddiası

Kanadalı doktorların maaşlarına yapılan zammı protesto ettiği iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve teyit.org’a gelen ihbarlarda Kanada’da doktorların maaşlarının çok yüksek olduğu için zammı protesto ettiği iddia edildi.

kanadali doktorlar maas zammi

Kanada’da doktorların maaşlarına yapılan zamdan sonra maaşların yüksek olduğunu belirterek kararı protesto ettiği iddiası doğru.

Kanada'nın eyaletlerinden biri olan Quebec’te çalışan 800’e yakın doktor bir mektup imzalayarak maaşlarına yapılacak zammı protesto ettiklerini ifade etti. Doktorlara zam yapılarak harcanacak bu fonun sağlık sistemi içerisinde daha yararlı bir şekilde kullanılabileceği belirtildi.

Médecins Québécois Pour le Régime Public (Halk Sağlığı İçin Quebecli Doktorlar - MQRP) tarafından hazırlanan metinde, çok zor hayat koşullarında yaşamak zorunda bırakılan hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesi gerektiği belirtiliyor. Ayrıca hastaların da sağlık imkanlarına daha kolay ulaşması talep ediliyor.

Kanadalı doktorların maaş zammını protesto etmesi dış basında da yer aldı

Dünyada da yankı bulan bu habere ilişkin olarak Guardian’da Quebec hükümetinin uzmanların maaşına yüzde 1.4 ve pratisyenlerin maaşına yüzde 1.8 civarlarında zam yapacağı aktarıldı. Verilere göre ortalama bir uzman yıllık 403 bin 500 Kanada doları kazanırken aile hekimleri yıllık 255 bin Kanada doları kazanıyor.

Hükümetin kesintileri nedeniyle bir süredir hemşireler, zor koşullarda çalıştıklarını sosyal medyada ve basında dile getiriyorlardı. Hemşirelerin maaşlarında yaşanan kesintilere ilişkin Bakanlık ve Hemşireler Sendikası arasında görüşmeler yapılmıştı. Uzun süren çalışma saatlerinin yorgunluk ve stres yarattığı da pek çok defa gündeme gelmişti.

Montreal Gazetesi’nde yer alan açıklamaya göre Sağlık Bakanı Gaétan Barrette ise doktorların, maaşlarına zam yapılmasını protesto ederek diğer sağlık çalışanlarının koşullarının iyileştirilmesini talep etmeleri üzerine sorulan sorulara “Hemşirelerin ve genel olarak sağlık sisteminin iyileştirilmesi üzerine çalışıyoruz. Bu doktorların maaşlarının konuşulmasından daha önemli” dedi.

“Paranın sağlık sistemine enjekte edilmesi gerek”

MQRP başkanı Isabelle Leblanc ise doktorların daha fazla para istemediklerini söyleyerek protesto etmelerinin biraz sıra dışı olduğunu bildiklerini belirtti.

“Ama bu sanıldığı kadar sıra dışı değil, çalıştığımız yerlerin daha çok paraya ihtiyacı var, bu paranın oraya harcanması lazım, bizim ceplerimize konması değil. Eğer daha fazla para bu sağlık sisteminin içerisine enjekte edilirse bu hastalara yardımcı olacak ve doktorların cebine girmeyecek.”