Kanadalı bir belediye başkanının Müslüman ailelere yazdığı mektup iddiası

Kanadalı bir belediye başkanının Müslüman ailelere yazdığı mektup iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda Kanada’da yaşayan Müslüman ailelerin okul kantininden domuz etinin kaldırılmasını talep etmesi üzerine, Dorval Belediye Başkanı’nın bir mektup yazarak cevap verdiği ve bu talebi reddettiği iddia edildi.

Mektupta, Belediye Başkanı’nın Müslümanlar’ın Quebec’teki yaşama entegre olmak zorunda olduklarını, yaşam biçimini değiştirmesi gereken kişilerin Kanadalılar değil Kanada’ya göçenler olduğunu yazdığı belirtildi.

kanada musluman ailelere mektup

Mektup iddiasıyla paylaşılan yazı şöyle;

Müslümanlar, Kanada'ya ve Quebec'e, geleneklerine, göreneklerine ve hayat tarzlarına adapte olmaları gerektiğini anlamalıdır; çünkü göç etmeyi seçtikleri yer burasıdır.

Quebec'teki yaşama entegre olmak ve buradaki yaşamı öğrenmek zorunda olduklarını anlamalılar.

Yaşam biçimini değiştirmesi gereken kişilerin, onları cömertçe bağırlarına basmış olan Kanadalılar değil, kendileri olduğunu anlamak zorundalar.

Kanadalıların ne ırkçı ne de yabancı düşmanı olmadığının farkında olmalılar. Kanadalılar müslümanlardan önce şimdiye kadar birçok göçmen kabul ettiler (ama bunun tersine, Müslüman devletler gayrimüslim göçmenleri hiçbir zaman kabul etmemektedirler).

Kanadalılar, en az diğer devletler kadar, kendi kimliklerini ve kültürlerini bırakmaya istekli değillerdir.

Kanada, herkesi hoş karşılayan bir toprak parçası ise, Kanada’da yabancıları hoş karşılayan Dorval Belediye Başkanı değil, bir bütün olarak Kanada ve Quebec’te yaşayan tüm halktır.

Son olarak, Yahudi-Hıristiyan kökleri, Noel ağaçları, kiliseleri ve dini festivalleri ile Kanada’da (Quebec) din konusunun özel yaşam alanında kalması gerektiğini anlamalıdırlar.

Dorval belediyesi, İslam'a ve Şeriat'a taviz vermemekte haklıydı.

Laiklik ile hemfikir olmayan ve Kanada'da kendini rahat hissetmeyen Müslümanlar için, çoğunda yeterli nüfus olmayan 57 güzel müslüman ülke şeriata göre helal kollarını açmış onları beklemektedir.

Ülkenizi Kanada'ya gelmek için bıraktıysanız ve diğer Müslüman ülkeler yerine Kanada'ya gelmeyi tercih ettiyseniz, Kanada’da yaşamın dünyanın diğer yerlerine oranla daha iyi olduğunu düşünmüş olmalısınız.

Kendinize sadece bir kez şu soruyu sorunuz: Kanada neden sizin geldiğiniz ülkeden daha iyidir?

Domuz eti satılan kantin bu sorunun cevabının bir parçasıdır."

Yazı farklı belediye başkanlarına da atfedilmişti

Ancak iddia doğru değil. Mektup olduğu iddiasıyla paylaşılan yazı uzun süredir sosyal medyada farklı ülkelerle ilgili olarak dolaşımda ve şehir efsanesi haline gelmiş durumda.

İnternette uzun yıllardır dolaşımda olan bu yazı üzerine Dorval Belediyesi 27 Ocak 2015 tarihinde websitesinde bir açıklama yayınlayarak bu iddiaları yalanlamıştı. 

Kanada’dan önce ise bu yazı, Belçika’da bulunan Ath Belediye Başkanı tarafından yazıldığı iddiasıyla sosyal medyada yayılmıştı. Belediye Başkanı Marc Duvivier bu mektubun doğru olmadığı hakkında açıklamada bulunmuştu. Açıklamada, farklı etnik ve dini kökenden herhangi bir vatandaşın böyle bir talepte bulunmadığı ifade edilmişti. Doğrulama sitesi Snopes da bu mektup iddiasının yanlış olduğunu belirtmişti.

Aynı iddia, 2016 yılında mektubun Avustralya’daki Maryborough Belediye Başkanı tarafından yazıldığı iddia edilerek de dolaşıma sokulmuştu.