Kanada-Fas maçında TRT spikerinin devre arasında değiştirildiği iddiası

Kanada-Fas maçında TRT spikerinin devre arasında değiştirildiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

TRT Spor'da karşılaşmanın iki devresini farklı spiker anlatmış. Spiker değişikliğinin nedeni ise belirtilmemiş.

Günün diğer maçlarında böyle bir uygulama yok.

2022 Dünya Kupası'nda karşılaşmalar devam ederken turnuvayla ilgili iddialar da gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer sosyal medyada Türkiye merkezli bir iddia gündeme geldi. Paylaşımlara göre turnuvanın F grubunda oynanan Kanada - Fas maçının devre arasında TRT karşılaşmanın spikerini değiştirdi.

İddialara göre değişikliğin sebebi ise spikerin ilk devrede Hakan Şükür'ün ismini geçirmesi.

alper bakircigil iddia

Karşılaşmanın 4. dakikasında Fas milli takımı Hakim Ziyech'in golüyle 1-0 öne geçti. Bu golün erken atılmasının ardından karşılaşmanın spikeri Alper Bakırcıgil turnuvanın geçmişine erken atılan gollerden bahsediyor ve Hakan Şükür'ün adını geçiriyor (Not: Maçtan anın olduğu bölümün sadece sesi kullanıldı).

Karşılaşmanın yayın kaydına bakıldığında maçı anlatan ismin Alper Bakırcıgil olduğu anlaşılıyor.

Ancak maçın ikinci yarısının başında karşılaşmanın ikinci bölümünü Cüneyt Kıran'ın anlatacağı belirtiliyor. Maçın ikinci devresi boyunca bu spiker yayını anlatıyor.

Bu değişikliğin rutin olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise günün diğer maçlarına bakmak. Örneğin aynı saatte yayınlanan Belçika - Hırvatistan maçının iki devresini de aynı isim anlatmış.

Saat 22'de başlayan Almanya - Kosta Rika maçında da iki devreyi aynı spiker sunmuş.

Aynı saatte başlayan Japonya - İspanya maçında da durum değişmiyor. Maçın iki devresini de Kerem Öncel anlatmış.

Yani tüm maçlarda maça başlayan spiker yayını tamamlamış.

Zaman zaman teknik nedenlerle maç yayınları merkez stüdyo veya farklı bir biçimde devam ettirilebiliyor fakat karşılaşmanın spikerinin hangi gerekçeyle değiştirildiği kamuoyuyla paylaşılmadı. Ne TRT'den ne de spikerden henüz konuyla ilgili bir açıklama geldi.