Kanada Başbakanına Covid-19 aşısı yapan hemşirenin aşının sahte olduğunu söylediği iddiası

Kanada Başbakanına Covid-19 aşısı yapan hemşirenin aşının sahte olduğunu söylediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve eşi Sophie Gregoire Trudeau, Covid-19 aşılarını Ottawa’daki bir eczanede canlı yayında oldular.

Justin Trudeau’ya aşı yapan kişi, aşının sahte olduğunu itiraf etmedi. İddia sahibi farklı biri.

Aşını tek elle yapılması, Trudeau ve eşine yapılan aşının sahte olduğunu göstermiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan birçok gönderide, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve eşi Sophie Gregoire Trudeau’ya Covid-19 aşısı yapan hemşirenin aşıların sahte olduğunu itiraf ettiği iddia edildi.

fotograf kanada sahte asi iddia

Başbakan ve eşi canlı yayında aşı oldu

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve eşi Sophie Gregoire Trudeau, 23 Nisan 2021’de AstraZeneca Covid-19 aşısının ilk dozlarını Ottawa'daki bir eczanede canlı yayında oldu. Reuters’dan Blair Gable’ın yakın çekim çektiği fotoğraflar, aşı olduklarına dair kanıt. Trudeau çifti ikinci doz aşılarını, 2 Temmuz 2021’de yine aynı eczanede bu kez Moderna aşısıyla yaptırdı. Kanada’da ilk ve ikinci doz aşıyı farklı yaptırmak mümkün.

fotograf trudeau asi

Ancak hemşire olduğunu iddia eden bir kadın, Trudeau'nun yaptırdığı aşının sahte olduğunu iddia etti ve aşının “açıkça sahte” olduğuna dair çeşitli nedenler sundu: Mesela aşıyı yapan eczacının yalnızca bir elini kullanması, aşının sahte olduğuna bir işaretti.

İlk olarak bir video kaydıyla iddialarda bulunan kişi, Trudeau’ya aşı yapan hemşireyle aynı kişi değil, herhangi biri. Üstelik paylaştığı videoda adını, yüzünü dahi söylemeyen kişinin hemşire olduğunu kanıtlamak mümkün da değil.

Tek elle aşı yapılabilir

Tipik olarak, Covid-19 aşısı gibi kas içi enjeksiyonlar iki elle uygulanıyor. Bir el kası bulmak için kullanılırken diğer el iğneyi kasa enjekte eder. Ancak sağlık çalışanlarının tek elle aşı yapması, görülmedik değil ve aşının sahte olduğunu da göstermez. Tek elle aşı yapmanın sahte olduğunu söyleyen herhangi bir bilimsel çalışma yok. 

Videodaki anlatıcı, NBC 6 South Florida'dan bir haberi sağlık çalışanlarının Covid-19 aşısını tek elle değil iki elle yaptıklarının kanıtı olarak sundu. Ancak bu haber aslında aşı yapmanın yanlış yollarının örneklerini vurguluyor. Haberde gösterilen yanlış uygulamaların çoğu, aşıyı enjekte ederken cildi çimdikleyerek kaldırıyor. Haberde nörolog Dr. Thomas Pitts, çimdiklemenin aşının deltoid kas içine enjekte edilmek yerine bir yağ tabakasına girmesine ve etkinliğini kaybetmesine yol açabileceğini söyledi. Yani anlatıcının kaynak gösterdiği haber, iddiayla ilgili bir kanıt değil.

Aşıdan sonra bandaj kullanılmaması aşıyı sahte yapmaz

Aşının “açıkça sahte” olduğuna dair bir diğer sebep ise Sophie Trudeau’nun sağlık görevlisinden bandaj almadan kolunu örtmüş olmasını. Ancak yapılan aşıdan sonra yara bandı ya da bandaj kullanmak tıbbi bir zorunluluk değil. Yani bu da aşının sahte olduğunu göstermez.

Videodaki anlatıcının son “kanıtı” ise aşıyı uyguladıktan sonra pistonu geri çekmemesi. Ancak deltoid kas içerisine yapılan aşı uygulamalarında, aşı piston geri çekilmeden uygulanıyor.

Kısacası anlatıcının sunduğu argümanlar, Justin Trudeau ve eşi Sophie Gregoire Trudeau’nun sahte aşı yaptırdığını kanıtlamaktan uzak.

Doğrulama platformu PolitiFact de Covid-19 aşısı yapıldığı ana ait görüntülerden yola çıkarak Justin Trudeau ve eşine sahte aşı yapıldığı iddialarını yanlışladı