Kaldırım yapmak için kesilen ağaçların Türkiye'den olduğu iddiası

Kaldırım yapmak için kesilen ağaçların Türkiye'den olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, Türkiye’de kaldırım yapabilmek için kesilen ağaçları gösterdiği iddia edildi. Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 3 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

kaldırım agac

Ancak fotoğrafın Türkiye’de kaldırım yapabilmek için kesilen ağaçları gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2017 yılında Romanya’nın Corabia bölgesinde yaşanan ve belediyenin kaldırım yapmak için kestiği ağaçlardan birine ait.

Konu ile ilgili olarak The Epoch Times tarından yapılan 13 Ağustos 2017 tarihli haberde söz konusu fotoğrafın kullanıldığını görmek mümkün.

romanya agac kaldırım

Romanya'daki medya kuruluşları gündeme getirmişti

Romanya’da birçok basın kuruluşuna konu olan olay hakkında 16 Ağustos 2017 tarihli başka bir habere rastlanıyor. Haberde kesilen diğer ağaçlar görülürken Corabia Belediye Başkanı’nın olay hakkında sessiz kaldığı da ifade ediliyor.

Realitatea Oltului isimli Romanya'da yayın yapan bir haber sitesi tarafından 18 Ağustos 2017’de YouTube’a yüklenen bir videoda da olayın görüntülerine ulaşılabiliyor.