Görüntüdeki kağıt toplayıcısının kartonları ağır çıksın diye ıslattığı iddiası

Görüntüdeki kağıt toplayıcısının kartonları ağır çıksın diye ıslattığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Karton ıslatmak, kağıt toplayıcıların istifte uyguladığı rutin bir işlem.

Islanmış kartonlar nem ölçme aletleriyle ham hali ölçülerek satılıyor.

Haberin kaynağı İHA, görüntüyü doğrulamadan yayınlamış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

İHA (İhlas Haber Ajansı) tarafından servis edilen ve pek çok haber sitesi tarafından kullanılan bir haberdeki videonun, Diyarbakır'da tartıda hile yapmak için kartonları ıslatan atık kağıt işçisini gösterdiği iddia edildi. 

kagit toplayicinin kartonlari hile icin islattigi iddiasi


Islatmak istiflemeyi kolaylaştırmak için kullanılan bir yöntem 

Tersine görsel arama yapıldığında görüntülerin eski ya da üzerinde oynanmış olduğuna dair bir işarete rastlanmıyor. Bunun üzerine uygulamayla ilgili bilgi almak üzere meslekten bir yetkiliyle görüşmek gerekiyor. 

Konuya dair bilgi almak üzere Teyit’in ulaştığı Atık Kağıt İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu, “Kağıtlar ıslatıldığında birbirine yapışır ve böylece dağılmazlar. Uygulamanın sebebi dağılmalarını engellemek, tartıda ağır çıkmalarını sağlamak değil. Toplanan o kadar çok kartonu bir arada tutmanın yolu bu. Zaten kağıtları alan depocular da kağıtları ıslatma payını düşerek satın alır, bu bilinen bir uygulamadır” dedi. 

Kağıtlar depolar tarafından nem oranı düşülerek satın alınıyor 

Uygulamanın sıradan olup olmadığını teyit edebilmek için ulaştığımız depo sahibi Çetin Bozan da kartonların ıslatılma nedenini istiflemek olarak açıkladı: “Defter, kitap gibi malzemeler daha kolay olabilir, ama karton sulanmazsa istiflenemez, yani nemlendirme olmadan istifleme olmaz. Bu toplanan kağıtları satın alan yerler de nem oranı payını düşerek satın alıyor. Hesabı bunun üzerinden yapılıyor. Nem oranı önceden göz kararıyla ölçülüyordu, ama şimdi bazı depolarda ölçüm için makine de var. Bu işlem ayrıca kağıdı satın alanlar tarafından da yapılacak.” 

Bozan’ın bahsettiği nem ölçme aletleri satışı internetten yapılıyor. Elde taşınabilir boyutlarda olan aletlerin fiyatları 20 ila 400 dolar seviyesinde değişiyor. Nem ölçerken bu cihazlar kullanılıyor. 

Haberin çıkış kaynağı olan ve Teyit’in ulaştığı İHA Diyarbakır bölge ofisi, görüntünün kendilerine tartıda ağır basması için hile yapıldığı notuyla bir vatandaş tarafından servis edildiğini, öylece yayınladıklarını belirtti. 

Kağıt işçilerinin engellenmesi olumsuz bulundu 

Kağıt üretiminde kağıt hamuru hazırlamak için ıslatmak, başlıca işlemlerden biri. (sf. 9) Çünkü yıkama işlemiye atık kağıtlar üzerlerinde bulunan mürekkep gibi lekelerden kurtulmak mümkün oluyor. 

Türkiye’nin birçok noktasında Ekim ayında atık kağıt işçilerine yönelik operasyonlar düzenlenmiş, bazı işçiler gözaltına alınmıştı. Metropoll tarafından yapılan bir araştırmaya göre kağıt toplayıcılarının engellenmesi toplumun çoğunluğu tarafından olumsuz karşılandı. Kasım ayı başlarında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile bir araya gelen atık kağıt işçileri ve depo sahipleri de görüşmenin olumlu geçtiğini duyurdu.