Kadınların dekolte giyerek deprem yaratmaya çalıştığı iddiası

Kadınların dekolte giyerek deprem yaratmaya çalıştığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

2010 yılında, 200 bine yakın kadının dekolte giyerek deprem yaratmaya çalıştığı iddiası çeşitli sosyal medya hesaplarında ve pek çok medya kuruluşunda haber olarak paylaşıldı. Radikal, Hürriyet, Milliyet ve CNN gibi haber sitelerinde yer alan habere göre; ‘’boobquake’’ (Meme Depremi) ismi verilen bu olay, yüz binlerce katılımcı çekti. 

iran deprem dekolte boobquake

Haberler ve kaynaklar incelendiğinde dekolte giyerek deprem yaratma denemesinin 2010 yılında Washington’da gerçekleştiğini söylemek mümkün. Eylem, Jennifer McCreight ismindeki bir üniversite öğrencisinin, Facebook’ta oluşturduğu bir etkinliğe dayanıyor.

Jennifer McCreight kendi blogunda yayımladığı bir yazıyla konuyla ilgili Facebook üzerinden bir etkinlik oluşturuyor ve etkinliğe katılım kısa sürede büyüyor. Jenifer McCreight’ın konuyla ilgili tweetlerine de ulaşmak mümkün.

boobquake twitter 1

Etkinliğin çıkış noktası kadınlara karşı ayrımcı yaklaşım

İranlı bir din adamı olan Hüccetülislam Kazım Sedici’nin kadınların açık giyinmesi, zina yapması gibi davranışlarının depreme neden olduğunu belirttiği konuşması, Jennifer McCreight’ın etkinliği oluşturmasının çıkış noktasını oluşturdu. Sedici’nin kadınlara yönelik söylediklerini içeren hutbenin, CNN gibi internet sitelerinde haber olarak yayınlanması, olayın geniş kitlelerce duyulması ile sonuçlandı.

Jennifer McCreight’ın konuyla ilgili ilk blog yazısı ve CNN Blog’da yayımlanan haber, söz konusu etkinliğin doğru olduğunu gösteriyor. Bunun dışında, etkinlik öncesinde ve sonrasında blogger tarafından yayımlanan diğer yazılar da, etkinliği doğrular nitelikte deliller.

The Young Turks’e bağlanan ve konuyla ilgili açıklama yapan Jennifer McCreight, söz konusu olayı kadınların özgürlüğünü kısıtlayıcı ayrımcı bir söylem olarak algıladığı ve bilimsel olarak yanlış olan bu söylemi, bilimsel bir deneyle kanıtlamak için başlattığını ifade ediyor.


Sonuç olarak, iddiada yer alan eylemin gerçekleştiği doğru. Protestonun, Washington’da yapıldığı ve Amerikalı bir üniversite öğrencisi tarafından, cinsiyetçi söyleme karşı başlatılan bir çağrı olduğunu görebiliyoruz.