Kadıköy’de saldırıya uğrayan üç gencin yaşlı bir kadını kurtarmaya çalıştığı iddiası

Kadıköy’de saldırıya uğrayan üç gencin yaşlı bir kadını kurtarmaya çalıştığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

TRT Haber’de Kadıköy’deki Boğaziçi protestoları sırasında “yaşlı bir babaanneyi” kurtarmak için darp edildiği iddia edilen üç gencin anlattıklarıyla, olay anına ilişkin görüntüler çelişiyor.

2 Şubat tarihinde Kadıköy'de kaydedilen görüntülerde yaşlı bir kadın görünmüyor. Ayrıca, 65 yaş üzerindekiler ancak 10.00-13.00 arası dışarı çıkabiliyor.

Şahıslar olay gecesi basına yaptıkları ilk açıklamada da “yaşlı bir babaanneden” bahsetmedi.

Videolarda üç gencin kavga ettiği ve zorluk çıkardığı tespit edilebiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinin tartışması sürüyor. Kadıköy’deki protestolar sonrası yayılan bir video protestocuların üç kişiye saldırdığı iddiası gündeme geldi.

TRT Haber’in “Kadıköy'de eylemcilerin şiddetine maruz kalan üç arkadaş gerçekleri anlattı” adlı video haberinde, Kadıköy’de protesto için toplanan grubun, arbedenin ortasında kalan “yaşlı bir babaanneyi” kurtarmak isteyen üç genci darp ettikleri iddiaları yer alıyor.

TRT Haber’in videosunun Türk Polis Teşkilatı’nın Twitter’dan “işin aslı” mesajıyla paylaşılması üzerine, birçok kullanıcı olay anını gösteren videolar paylaşarak, olayın burada anlatılandan farklı geliştiğini öne sürdü. 

kadikoy saldiri iddia polis tweet

Haberde saldırıya uğradığı iddia edilen Turan Berkan Güney, Erdem Dikdere ve Mehmetcan Akyıl’ın ifadelerine yer verilmiş. Turan Berkan Güney, Kadıköy’e ayakkabı almak için gittiklerini, ayakkabıyı alıp mağazadan çıktıktan sonra, eylemcilerin “Bir tane yaşlı babaanneyi” hırpaladıklarına şahit olduklarını öne sürüyor: “Mehmet arkadaşımızla bunu gördük, dedik ‘Aradan çıkaralım. Arbedede ezilmesin’. Oradaki şahıslar bize ‘Bunlar sivil polis, öldürün’ diyerek 15-20 kişiyle saldırmaya başladı.”

Videoda Güney’in kafasına içki şişesiyle vurulduğu da öne sürülüyor. 

Olay 2 Şubat tarihinde Kadıköy’deki Boğaziçi protestoları sırasında yaşandı. O gün protestolardan birçok video kaydedildi. TRT haberinde bu görüntüler yerine, aynı geceden başka görüntüler kullanılmış. İddiaları teyit etmemize yarayacak diğer görüntüleri, hem Twitter kullanıcılarının kendi hesaplarında hem de YouTube’da bulmak mümkün. Neler yaşandığını bu görüntülerden yola çıkarak tespit etmeye çalışabiliriz.

Videolarda kavga anının bir kısmı görülüyor

TRT Haber videosunda görünen, Turan Berkan Güney, Erdem Dikdere ve Mehmetcan Akyıl incelediğimiz başka bir videoda da seçiliyor. Görüntülerde olayın başını göremesek de, kargaşa anı tespit ediliyor. 

mehmetcanakyil

Mehmetcan Akyıl.

erdemdikdere

Erdem Dikdere.

turanberkanguney

Turan Berkan Güney.

Videoda üç şahsın müdahale etmek isteyen polislere direndiği görülüyor. Akyıl’ın biriyle kavga ettiği, Dikdere’nin ayakta durmakta zorlandığı, polislerin kafasına darbe alan Güney’i güçlükle götürmeye çalıştığı tespit ediliyor.

Videonun başka bir kısmında, polisin Akyıl ve Güney’i götürdüğü anlar başka bir açıdan görülüyor. Aynı videoda Dikdire de var.

mehmetcaningoturulmeani

Mehmetcan Akyıl’ın polis tarafından götürülme anı.

Yine görüntülerin bir kısmında Turan Berkan Güney ve Mehmetcan Akyıl’ın memurlara zorluk çıkardığı, güçlükle durdurulmaya çalışıldığı söylenebilir. Güney’in başından yaralandığı burada da tespit ediliyor.

mehmetcanveturankavgaani

Turan Berkan Güney (solda), Mehmetcan Akyıl (sağda).

Ayrıca olayın yaşandığı konumu Google Maps üzerinden de doğrulamak mümkün.

kuyumcularcarsisigooglemaps

Olayın gerçekleştiği konum. Kaynak: Google Maps.


Memurlara “Ben de polisim” demiş

TRT Haber’e yaptığı açıklamada Güney, protestocuların kendilerine “Bunlar sivil polis, öldürün” dediğini söylüyor. İncelenen görüntülerin altıncı dakika 15. saniyesinde ise Güney’in polislere “Ben de polisim” dediği görülüyor. Ardından memurlar Güney’i güçlükle götürüyor.

ucsahistanbirininpolislerepolisimdemeani

Turan Berkan Güney’in polislere “Ben de polisim” dediği anlar.

turangoturulmeani

Turan Berkan Güney’in polisler tarafından götürülme anı.

Görüntülerde yaşlı bir kadına rastlanmıyor

Bu üç gencin, söyledikleri gibi hırpalanan yaşlı bir kadına yardıma koştukları iddiasını incelemek içinse, tüm videoları yeniden inceliyoruz. Görüntülerden herhangi birinde, bu tanıma uyan bir kadın olmadığı görülüyor. Türkiye'de 65 yaş üzerindekilerin ancak 10.00-13.00 arası dışarı çıkabildikleri düşünüldüğünde, bu ihtimal daha da zayıflıyor.

İddiaları incelemek için kişilerin beyanlarını da inceleyebiliriz. Üç şahsın olay gecesine ait tek açıklamaları, TRT Haber videosundaki değil. Akyıl ve Güney, olay gecesi basına yaptığı açıklamada, farklı ifadeler kullanmış:

Kadıköy’de gezerken eylemcilerin arasında kaldık, öğrenciler bizi darp etti. Kadıköy Emniyet’e teşekkür ediyoruz. Bizi kurtardılar.” 

Burada bir “yaşlı babaanne” ayrıntısına rastlanmıyor, açıklamaların çelişkili olduğu söylenebilir.

Peki görgü tanıklarının ifadeleri arasındaki tutarlılığa bakıldığında ne görüyoruz? BirGün’ün haberinde Sendika.org muhabiri Murat Bay’ın, olayın yaşandığı anlarda ortada yaşlı bir kadın ve içki şişesi bulunmadığını belirttiği aktarılıyor. Bay, o gün olayları takip eden gazetecilerden biri ve üç kişinin dağılan eylemcilere sataştıkları için darp edildiklerini söylüyor: “Bu şahıslar dağılan eylemcilere sataştıkları için dayak yemişler. Biz arbede yaşandığını görünce bir başka muhabir arkadaşla olay yerine gittik. TRT’nin videosunda konuşan uzun şahıs bize de saldırmaya çalıştı. İki yumruk salladı ama isabet ettiremedi. Yerde de cam kırıkları vardı ama bira değil soda şişesiydi.”

Muhabir Murat Bay, o gece olay anına ilişkin fotoğraflar da yayınladı. Görüntüleri kaydeden gazeteci Emre Orman da olayın, üç şahsın protestoculara saldırmasıyla başladığını aktardı. O gece gençlerin götürüldüğü Numune Hastanesi'nde bulunan DW Türkçe’den Tunca Öğreten ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şahısların epey sarhoş olduklarını söylüyor. İncelediğimiz görüntülerde de ayakta durmakta zorlanmaları, polise çıkardıkları zorluklar sarhoş olma ihtimalini güçlendirir nitelikte. Bu da olayı yanlış hatırlamalarına neden olmuş olabilir.

Teyit, olayın nasıl başladığına dair bilgi almak için Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ulaştı. Ancak görüştüğümüz yetkili konuyla ilgili bilgi veremeyeceklerini açıkladı. Çelişkileri sormak için sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılan üç genç de sorulara yanıt vermedi. Teyit o gece ile ilgili başka tanıklıklara ulaşmak için sosyal medyada bir tarama da yaptı, ancak gençlerin ifadelerini destekleyecek, şahitliği teyit edilebilir birine ulaşamadı.

tuncaogretentweet

Kısacası, görüntüler, açıklamalar ve tanık ifadeleri ile, TRT Haber’e anlatılanlar arasında bazı açık çelişkiler var. Bu çekişkileri yok edecek açık bir kanıta da ulaşılamıyor.

Ancak olay anına ilişkin farklı açılardan çekilmiş görüntüler varsa bize iletebilirsiniz. Gelecek görüntülere göre analizimizde güncelleme yapabiliriz.