KADEM’e ait öğrenci yurdundan çıkan silahlarla ilgili iddialar

KADEM’e ait öğrenci yurdundan çıkan silahlarla ilgili iddialar

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

KADEM Vakfı’na ait Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu önündeki silahların Mahrem adlı belgeselde kullanılan imitasyon silahlar olduğu açıklandı.

Belgeselin set arkası görüntülerine bakıldığında silahların gerçek olmadığı görülüyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Oda TV’de yayınlanan Caner Taşpınar imzalı, “Öğrenci yurdundan çıkan silahlar” başlıklı haberde, KADEM Vakfı’na ait Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’ndan askeri silahların çıktığı iddia edildi. Haber, yurttan çıkarılan M4 piyade tüfeği, Kalaşnikof olarak da bilinen AK-47 gibi saldırı tüfeklerinin kamyona taşındığı fotoğraflarla paylaşılmış. İddialar sosyal medyada ve haber sitelerinde hızla yayıldı. 

odatv kadem vakfi silah iddialari

Silahların ‘Mahrem’ adlı belgeselin imitasyon set aksesuarları olduğu açıklandı

İddia konusu haberde KADEM yurdundan çıkan silahların fotoğraflarının askeri uzmanlara inceletildiği, fotoğraflarda görünen silahların G3 piyade tüfeği, M4 piyade tüfeği ve AK-47 saldırı tüfeği olduğu belirtilmiş.

Fotoğraftaki silahların gerçek olup olmadığıyla ilgili askeri uzmanların, bir silahın ele alınmadan gerçek olup olmadığının net şekilde tespit edilemeyeceğini söylediği yazılmış. Ancak yine de haberde, fotoğrafta yer alan “özel ayrıntılar” nedeniyle silahların gerçek olabileceği söylenmiş. Oda TV, KADEM Vakfı ve KADEM Vakfı’na ait Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’nu aradığını, ancak yanıt alamadıklarını belirtmiş. 

İddiaların sosyal medyada ve haber sitelerinde hızla yayılmasının ardından konuyla ilgili TRT ve KADEM bir açıklama yaptı. Silahların FETÖ’nün mahrem yapılanmasını ve TSK’ye sızma faaliyetlerini anlatan “Mahrem” adlı TRT belgeselinin çekimlerinde kullanılan imitasyon silahlara ait olduğu söylendi. Oda TV sonrasında haberine bu açıklamaları ekledi

Set arkası görüntülerde imitasyon silahlar ve yurdun detayları görülüyor

TRT açıklamada hazırlanan belgesel için 159 mekanda çekimler yapıldığını, bu mekanlardan birinin de belgeselin birçok iç mekan ihtiyacını karşılayan ve sanat ekibi tarafından dekore edilen Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu olduğu belirtmiş. Belgeselin yapım ekibinden Halis Cahit Kurutlu ve Ömer Sevinç de, silahların bulunduğu yerin film seti olarak kullanıldığını söylemiş. 

Oda TV’nin paylaştığı fotoğraflardan birinde silahların yanında kırmızı detayları olan bir tır da görünüyor. TRT’nin açıklamasında bu tırın da sanat ekibine ait bir tır olduğu açıklanmış. 

odatv silah tir goruntusu son

Mahrem adlı belgeselin çekimlerinden karelere sosyal medyada da rastlanabiliyor. Teyit, dizinin yapım ekibinden Ömer Sevinç’e ulaştı. Sette çekilen görüntülerde oyuncuların elindeki silahların Oda TV’nin yayınladığı fotoğraflardaki M4 piyade tüfeğine benzediğini söylemek mümkün. Fotoğrafta silahın üstüne takılı bir başlık fark ediliyor. Bu başlık paintball diye bilinen rakip takımların birbirini boyalarla vurduğu oyunlarda kullanılıyor

mahrem set arkasi silah goruntusu

Mahrem adlı belgeselin set arkası görüntülerindeki bir imitasyon M4 piyade tüfeği.

KADEM Vakfı’na ait Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’nun Google Haritalar görüntüsünden daha önce bir erkek öğrenci yurdu olduğu 2018’den sonra da KADEM’e ait bir kız öğrenci yurduna dönüştüğü görülüyor. Yurt, Mahrem yapım ekibi tarafından belgesel çekimleri için kullanılmış. Set arkası görüntülerinden birinde, yurt pencereleriyle set arkası görüntüsündeki pencerelerin aynı olduğu fark edilebiliyor. Pencerelerin arasındaki uzaklık ve uzun ve tek kapaklı yapıları aynı. 

kadem vakfi pencereler son

Öğrenci yurdundaki tek kapılı uzun pencereler

set arkasi pencereler

Set arkası görüntüsündeki pencerelerin konumu.

Oda TV'nin haberiyle ilgili AK Parti sözcüsü Ömer Çelik de bir açıklama yaptı. 'Öğrenci yurdundan çıkan silahlar' başlıklı haberle ilgili bu konuların çok hassas olduğunu, geçmiş zamanlarda böyle yanlışların Türkiye'de büyük krizler çıkardığını söyledi.