Kabe’nin güvenliğinin İsrailli bir şirket tarafından sağlandığı iddiası

Kabe’nin güvenliğinin İsrailli bir şirket tarafından sağlandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

G4S isimli güvenlik şirketi Danimarka’da kurulmuş ve şirketin merkezi Birleşik Krallık’ta bulunuyor.

Kabe’nin güvenliği G4S isimli şirket tarafından değil, Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Gücü Komitesi tarafından sağlanıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen tweette Kabe’nin güvenliğinin İsrailli bir şirket tarafından sağlandığı iddia edildi.  @kacsaatolduturk isimli anonim bir kullanıcı tarafından paylaşılan tweet yaklaşık 200 retweet, 500 de beğeni aldı.

tweetiddia

Aynı iddia Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Şeker’in 6 Ekim 2015 tarihinde yayımlanan köşe yazısında da gündeme getirilmişti. Şeker,  “Haccın güvenliğini sağlayan, İsrailli bir şirket” başlıklı yazısında Kabe’nin güvenliğinin G4S isimli İsrailli şirket tarafından sağlandığını iddia etti. 

Ancak Kabe’nin güvenliğinin İsrailli bir şirket tarafından sağlandığı iddiası doğru değil. İddiada değinilen G4S isimli güvenlik şirketi Danimarka’da kurulmuş ve şirketin merkezi Birleşik Krallık’ta bulunuyor. G4S, Kabe’nin güvenliğiyle ilgili bazı teknolojik desteklerde bulunmuş. Fakat Kabe’nin güvenliği G4S isimli şirket tarafından değil, Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Gücü Komitesi tarafından sağlanıyor. 

G4S isimli şirket Birleşik Krallık merkezli

G4S isimli şirketin internet sitesindeki “biz kimiz” bölümünde yer alan bilgiye göre şirket, 1901 yılında Danimarka’da faaliyet göstermeye başlamış olan Birleşik Krallık merkezli bir güvenlik şirketi.

g4s tarihce

G4S’nin İsrail’de de bir şubesi bulunuyor fakat bu, şirketin İsrail kökenli olduğunu göstermiyor. Birleşik Krallık’a ait şirket verilerini gösteren Companies House isimli internet sitesinde G4S şirketi aratıldığında şirketin, Birleşik Krallık kökenli olduğu bilgisine erişilebiliyor. 

companies house

Ayrıca yine G4S’nin internet sitesinden ulaşılabilen şirketin yönetim kurulunda, İsrailli herhangi bir kişi bulunmuyor. Şirketin yönetim kurulunda bulunan 11 kişi arasında İngiltere, Almanya ve Çin gibi ülkelerden yöneticiler mevcut.

Konuyla alakalı G4S yetkilileri ile yaptığımız e-posta görüşmesinde, G4S şirketinin İsrail kökenli olmadığı; şirketin Birleşik Krallık'ta kayıtlı ve merkezi Birleşik Krallık'ta yer alan bir şirket olup, Kopenhag ve Londra Menkul Kıymetler Borsası'na kayıtlı işlem gördüğü bilgini edindik.

Kabe’nin güvenliği G4S isimli şirket tarafından sağlanmıyor

Kabe’nin güvenliği, iddia edildiği gibi Birleşik Krallık merkezli G4S tarafından sağlanmıyor. Suudi Arabistan Basın Ajansında yer alan bilgilere göre, Kabe’nin güvenliğinden sorumlu olan kurum Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Güçleri

hac

Kabe’nin güvenliğinin Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Güçleri tarafından sağlandığına dair diğer bir bulgu Aawsat isimli haber sitesinde mevcut. Sitede yer alan haberde Kabe’yi ziyaret edecek olan Müslüman misafirler için Kabe Güvenlik Güçlerinin hazır olduğuna dair ifadeler bulunuyor. Kurumun Genel Sekreteri Said Al Qarni, Kabe ziyaretçilerinin güvenliğinin sağlanması için hava sahasında kamera sistemi oluşturmayı planladıklarını açıklamış.

hacıasker

Kabe’nin güvenliğiyle ilgili Türk basınında da haberler yer almakta. Anadolu Ajansı’nın hazırladığı haberde, Kabe’nin güvenliğinin Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Güçleri tarafından sağlandığına dair bilgi ve röportajlar bulunuyor. Haberde yer alan röportajda kurumun Genel Müdürü Tümgeneral Muhammed bin Vasıl el-Ahmedi, Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Güçleri ekiplerinin olağanüstü durumlara karşı hazırlıklı oldukları bilgisini veriyor.

Ayrıca, konuyla alakalı YouTube’da Kabe’nin güvenlik güçlerini gösteren videolar mevcut:

G4S Kabe’ye teknolojik destekte bulunmuş

The Guardian’ın internet sitesinde bulunan habere göre, Suudi Arabistan hükümeti G4S şirketi ile Kabe’nin güvenliği konusunda iş birliği yapmış; fakat bu iş birliği G4S’nin Kabe’nin güvenliğinden tamamen sorumlu olduğunu göstermiyor. G4S’nin internet sitesinde konuyla alakalı bir açıklaması bulunmuyor fakat The Guardian’da yer alan haberin devamında G4S’den bir sözcünün konuyla alakalı yapmış olduğu açıklama mevcut. Bu açıklamada, “şirketimiz hacı misafirlerin güvenliğini doğrudan sağlamıyor, fakat hac döneminde Suudi müşterilerimiz için ek olarak bazı teknolojik güvenlik destekleri sağlanıyor.” ifadeleri yer alıyor. 

G4S ile yapılan iş birliği Suudi Arabistan basınında da yer edinmiş. Alwaght isimli internet sitesinde yer alan haberde G4S şirketinin 2010 yılından beri hac dönemi için Suudi Arabistan hükümeti ile güvenlik monitörleri ve elektronik bileklikler gibi teknolojik destek içeren iş birliği yaptığı bilgisi mevcut.

Reuters ve Saudi Gazette gibi haber sitelerinde yer alan bilgiye göre sağlanan teknolojik güvenlik desteklerinden bir tanesi hacı misafirlerin kaybolmaları ya da kimliklerini kaybetmeleri durumunda kullanabilmeleri için tasarlanmış olan elektronik bileklikler. 

e bracelet

AFP Haber Ajansı’nın yayınladığı videoda elektronik bilekliklerin kullanıldığı görülebilir: 

Sonuç olarak, Kabe’nin güvenliğinin İsrailli bir şirket tarafından sağlandığı iddiası doğru değil. İddiada değinilen G4S isimli şirket İsrail kökenli olmadığı gibi, bahsi geçen bu şirket Kabe’nin güvenliğinden de sorumlu değil. G4S şirketi, Suudi Arabistan’a hac dönemi için bir takım teknolojik desteklerde bulunmuş fakat aslında Kabe’nin güvenliğini Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Güçleri sağlıyor.