Justin Bieber'ın aşıdan yüz felci olduğunu açıkladığı iddiası

Justin Bieber'ın aşıdan yüz felci olduğunu açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kaynak gösterilen internet sitesi Vancouver Times hiciv içerikleri üretiyor.

Daha sonra güncelleme geçilerek haberin “hiciv” amacıyla üretildiği belirtilmiş.

Justin Bieber'in yakalandığı ve yüz felcine neden olan Ramsey Hunt Sendromu'nun Covid-19 aşısıyla ilgisi olduğuna kanıt yok.

Bieber açıklamasında aşıyla ilgili bir detaydan bahsetmemiş.

Şarkıcı Justin Bieber, Haziran ayında Instagram hesabından paylaştığı videoda Ramsey Hunt Sendromu adı verilen hastalığa yakalandığını, yüzünün bir kısmının felçli olduğunu açıklamıştı. 

Sosyal medyada Justin Bieber’in yüz felci geçirmesinin sebebinin Covid-19 aşısı olduğu iddia edildi.

justin bieberin asi nedeniyle yuz felci oldugu iddiasi

Justin Bieber’ın hastalığının aşıyla ilgisi yok

Bazı paylaşımlarda kaynak gösterilen internet sitesi Vancouver Times’da Justin Bieber’ın Covid-19 aşısının yüzünde kalıcı felç bıraktığı için pişman olduğu iddia edilmiş. Haberde kaynak olarak Daily Mail gazetesi gösterilmiş. Ancak Daily Mail’in internet sitesindeki Justin Bieber’ın hastalığı ile ilgili yapılan haberde ise iddia edildiği gibi bir bilgi yer almıyor.

Vancouver Times’daki habere daha sonra güncelleme geçilerek haberin “hiciv” amacıyla üretildiği belirtilmiş. 

İnternet sitesinin hakkımızda bölümünde de hiciv içerikleri ürettikleri belirtiliyor. Sitede eğlence amacıyla üretilen başka içerikler de olduğu anlaşılıyor

justin bieber hiciv internet sitesi

Justin Bieber’ın yakalandığı Ramsey Hunt Sendromu, suçiçeği ve zona hastalığına neden olan, varicella zoster virüsünün (VZV) yüz kaslarını kontrol etmeyi sağlayan sinir hücrelerini etkilemesiyle ortaya çıkıyor. Hastalık kabarcıklı deri döküntüleri, kaşıntı, yüz felci, işitme kaybı gibi semptomlara neden oluyor

Bu sendromu yaşayanların çocukluğunda suçiçeği geçirdiği, vücutta sinirlerde yaşamaya devam eden virüsün tekrar aktive olması nedeniyle hastalığın ortaya çıktığı belirtiliyor. Sendromu tetikleyen bir diğer faktör de yüksek stres. 

Yani Ramsey Hunt Sendromu’nun Covid-19 aşısıyla bilinen ve kanıtlanmış hiçbir ilgisi yok. Justin Bieber de açıklamasında böyle bir detaya yer vermedi.

justin bieber instagrampng

İddiayı Doğruluk Payı, Reuters, Politifact, FactCheck.org, AFP, Lead Stories gibi doğrulama kuruluşları da inceledi.