Joe Biden'ın Ian kasırgası öncesinde 'tayfundan etkilenecek herkes aşı olmalı' dediği iddiası

Joe Biden'ın Ian kasırgası öncesinde 'tayfundan etkilenecek herkes aşı olmalı' dediği iddiası

Bulgular

ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklaması güncel değil, 11 Ağustos 2021 tarihinden.

Biden basın açıklamasında kasırga döneminde toplu şekilde sığınaklarda kalınması nedeniyle Covid-19 vakalarının artabileceğini söylüyor.

Bu nedenle aşı olmamış kişilere de aşı olmaları tavsiyesinde bulunuyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ian kasırgası öncesinde yurttaşlara Covid-19 aşısı olmaları tavsiyesinde bulunduğu öne sürüldü. 

İddia yabancı sosyal medya hesaplarında da yayıldı. 

biden kasirga asi iddiasi

Biden’ın 2021’deki açıklaması bağlamından koparılmış 

Joe Biden’ın kasırga öncesi yurttaşlara aşı olmalarını tavsiye ettiği doğru olsa da, videonun bağlamı paylaşımlarda aktarılmamış. Ayrıca güncel olduğu iddiasıyla paylaşılan video eski tarihli. 

Biden 11 Ağustos 2021’de yaptığı basın açıklamasında kasırga sezonunun geldiğini söylüyor ve alınması gereken önlemlerden bahsediyor. Açıklamasında özellikle, delta varyantıyla birlikte Covid-19 vakalarının bu dönemde daha da artabileceğini ve kasırga nedeniyle sığınaklarda toplu şekilde kalınması halinde tedbirli olunması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle aşı olmamış kişilere de aşı olmaları tavsiyesinde bulunuyor. 

Biden'ın konuşmasındaki ilgili bölüm şöyle: 

“If you wind up having to evacuate, if you wind up having to stay in a shelter, you don’t want to add COVID-19 to the list of dangers that you are going to be confronting. Get vaccinated now so you are ready for whatever may come this month.” 

“Eğer tahliye etme zorunda kalırsanız, bir sığınakta kalmak zorunda kalırsanız, karşılaşacağınız tehlikeler listesine Covid-19’u eklemek istemezsiniz. Şimdi aşı olun, böylece bu ay ne gelirse gelsin hazır olursunuz.”

Beyaz Saray’ın resmi sitesinde 28 Eylül 2022’de Ian Kasırgası’yla ilgili bir açıklama paylaşıldı. Başkan Biden’ın kasırgayla ilgili alınması gereken önlemleri yerel yönetimlere ilettiğinden bahsedilen metinde Covid-19 ya da aşılamadan bahsedilmiyor. 

ABD'de milyonlarca kişiyi etkileyen Ian kasırgası "hayatı tehdit eden" seviyesinde gösteriliyor ve ülkenin kuzey doğusuna ilerlerken daha fazla hasar vermesinden endişe ediliyor.