Jennifer Lopez’in Atatürk ile ilgili Nazlı Çelik’e söylediği iddia edilen sözler

Jennifer Lopez’in Atatürk ile ilgili Nazlı Çelik’e söylediği iddia edilen sözler

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Röportajda Atatürk’le ilgili bir soru bulunmuyor.

Jennifer Lopez’in de böyle bir açıklaması yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bazı paylaşımlarda, müzisyen Jennifer Lopez’in 2012 dünya turu kapsamındaki İstanbul konserleri öncesi sunucu Nazlı Çelik’le söyleşisinde “Atatürk’ü tanıyor musunuz?” sorusuna “Savaştan yeni çıkmış bir ülkenin o kadar derdi varken, dünyada hiç kimse yapmamışken kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren lideri mi soruyorsun?” diye yanıt verdiği iddia edildi. 

jeniffer lopez iddia gorsel

Lopez Çelik’in yayınına katıldı 

Jennifer Lopez 2012 senesinde dünya turnesine çıkmış ve İstanbul’da da üç konser vermiş. Bu vesileyle Lopez’in Türkiye’de verdiği çeşitli söyleşiler var. 

Nazlı Çelik’in de bunlardan biri. Çelik’in Twitter hesabından yayınladığı canlı söyleşiyi izlediğimizde Jennifer Lopez’in böyle bir cevap vermediğini, hatta röportaj sırasında Atatürk hakkında bir soru da sorulmadını görüyoruz. 

Nazlı Çelik, Jennifer Lopez’e İstanbul konserleri hakkında sorular soruyor ve Lopez’in Türk hayranlarına bir mesajı olup olmadığı sorusuyla yayının ilgili bölümünü sonlandırıyor. 

Lopez ile İstanbul konserleri sırasında yapılan diğer röportajları incelediğimizde de, Atatürk üzerine bir soru ya da cevap olmadığını görüyoruz. 

Lopez’e ait olduğu iddia edilen sözler 2012 yılında “Atatürk’ü seviyorum. Türk kadınına büyük kazanımlar sağlamıştır. Türkiye’de kadın-erkek eşitliğini getirdi.” şeklinde de paylaşılmış. Aynı sözler Jennifer Lopez’in 8 Mart mesajları iddiasıyla da gündeme gelmiş. Ancak Lopez’in bu açıklamasına ilişkin güvenilir herhangi bir kaynağa ulaşılamıyor. Lopez’in Instagram hesabını incelediğimizde de iddiada yer alan sözleri içeren bir paylaşım bulunmuyor.

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi 

Türkiye’de 5 Aralık 1934 tarihli kanun ve yasa değişikliğiyle kadınlar seçme ve seçilme hakkı elde etti. Ancak kadınlar için siyasi haklar 1930 yılında Belediye Kanunu ve 1932’de Köy Kanunu’nun değişmesiyle daha önce yerel yönetimlerde başlamıştı. 

jennifer lopez nazli celik kanitMilletvekili seçimlerinde oy kullanan bir kadın

5 Aralık 1934’te anayasanın 10. ve 11. maddelerinin değiştirilmesiyle beraber kadınlar genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı da kazandı.