Japon iş insanı Sakura’nın Türklerle ilgili iddiaları

Japon iş insanı Sakura’nın Türklerle ilgili iddiaları

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddiadaki sözlerin Japon iş insanı Sakura’ya ait olduğunu gösteren herhangi bir sonuca erişilemiyor.

İfadeler ilk olarak 2019 yılında Sakura isminden bağımsız olarak yayılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada merkezine Japonları alan farklı iddialar uzun süredir, yaygın paylaşımlarda kendine yer buluyor. Ülkedeki yasalardan toplumun kültürüne varan bu iddialar birçok farklı halde karşımıza çıkıyor. 

Yine benzer bir iddia uzun zamandır sosyal medyada yayılıyor, hatta köşe yazılarına bile konu olmuş. İddiaya göre Japon iş insanı Sakura, Türklerle ilgili bazı tanımlamalarda bulunuyor. Sakura’ya atfedilen sözlerde Türklerin rahatına düşkün olup mütevazı yaşamadığı, borç batağını sevip tüketimde “milli” olmadığı gibi cümleler yer alıyor.

sakura is insani iddia

İddiada yer alan iş insanına ait olduğu belirtilen Sakura ismi, ülke kültüründe büyük bir öneme sahip ve Japonya’nın ulusal simgelerinden biri olarak geçiyor. Kelime Türkçeye kiraz çiçeği olarak çevriliyor

Sakura isimli kişinin soyadı verilmediği için, ona atfedilen sözler ve Sakura isminin araştırması iddianın doğruluğu konusunda bir araştırma yöntemi olabilir. Arama motorlarında Türkçe anahtar kelimelerle arama yapıldığında Türkiye’de iddia dışında herhangi bir bilgiye rastlanamıyor. İngilizce arandığında da sonuç değişmiyor. Bir sonraki adım ise bu açıklamaları Japoncaya çevirip, arama motorlarında aramayı farklı dilde yapmak. Google Translate üzerinden metnin tamamı çevrilip arama yapılınca da, Sakura ile beraber birkaç anahtar kelimeyi arayınca da herhangi bir sonuç alınamıyor. Yani bu isme atfedilen açıklamalar Türkçe dışında herhangi bir kaynakta anlamlı sonuç çıkarmıyor.

sakura japonca ceviri

Sakura’yla iliştirilen sözleri tarih kısıtlaması ile arattığımızda ise iddiaların Temmuz 2019 sonrası yayılmaya başladığı anlaşılıyor. Öncesinde herhangi bir paylaşıma rastlanmıyor. İlk paylaşımlarda ise iddia fotoğraf yer alıyor ancak Sakura ismi yok. Bu isim sonradan bu sözlerle ilişkilendirilmiş. 

İddiadaki görseli tersine arattığımızda ise birkaç farklı sonuçla karşılaşıyoruz. Fotoğraf Japonya’da birçok farklı habere konu olmuş. Aramayı sürdürdüğümüzde görselin stok fotoğraf sitelerinde de yer aldığını fark ediyoruz

japon is insani stok foto orijinali

Teyit daha önce de merkezine Japonları konu alan çeşitli iddiaları incelemişti.