İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in camiye ayakkabıyla girdiği iddiası

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in camiye ayakkabıyla girdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraflar köyün camisinden değil.

Aynı gün cami dışındaki bir binanın giriş kısmındaki odada çekilmişler. Bu alan ibadet amaçlı kullanılmıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 7 Aralık 2019’da paylaşılaniddiayagöre, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, bir teftiş sırasında Fethiye Köyü Camisi’ne ayakkabıyla girdi. Çeşitli Facebook kullanıcıları tarafından da paylaşılan iddianın yer aldığı gönderilerden biri, yaklaşık bin paylaşım aldı. İddia Yeni Akit tarafından da haberleştirildi. 

izmit belediye baskani camiye ayakkabi min

İddiaya eşlik eden fotoğraflarda, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in zemini yeşil ve kırmızı bir halıyla kaplı odada ayakkabılarıyla durduğu görülebiliyor. 

78223106_1807013119432625_4310688280757665792_n min

78657352_1807013076099296_7594756726390259712_n min

Fethiye Köyü İzmit isimli Facebook sayfasında, Hürriyet’in köyü ziyaret ettiği 7 Aralık 2019’da çekilen bazıfotoğraflara ulaşmak mümkün. Kaplan’ın bu sırada hem cami, hem de cami dışındaki bir binaya girdiği fark edilebiliyor. 

izmit cami disindaki ardiye min

Yukarıdaki fotoğraf, iddia konusu odanın önünde çekilmiş. 

izmit cami onu min

Aynı Facebook sayfasında paylaşılan köy camisi fotoğraflarından da, iki yapı arasında belirgin bir fark olduğu görülebiliyor. 

Hem Facebook sayfası, hem de Twitter’dan paylaşılan fotoğraflardan, camide çekilen fotoğrafları görmek mümkün. Bu fotoğraflarda başkanın camiye ayakkabıyla girmediği açıkça görülüyor. 

\"\"

Kaplan Hürriyet, 7 Aralık’taki bu geziden bir video da paylaştı. Odanın cami ile alakalı olmadığı, bu videodan da anlaşılıyor. Başkan etrafındakilerle sohbet ederken, buranın cami olmadığının altı özellikle çiziliyor.

Belediye başkanı ziyaret görüntülerini yayınladı

Belediye başkanı iddianın sosyal medyada yayılmasının ardından bir basın açıklaması da yaptı. İzmit Belediyesi’nin Twitter hesabından yapılan Periscope yayınının yanı sıra, İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından da paylaşılan açıklamanın başında, cami dışında bir binanın görüntüsü var. Bu binanın kapısından, iddia konusu fotoğrafların çekildiği yer olduğu anlaşılıyor. 

\"\"

Başkan Kaplan Hürriyet, basın açıklamasında iddiayı ilk paylaşanlardan belediye meclis üyesi Şener İnce hakkında suç duyurusunda bulunacağını da ifade etti. İnce ise daha sonra yaptığı bir paylaşımda, Kaplan Hürriyet’in başını örtmeden camiye girmesinin yanlış olduğunu savundu. 

Yerel seçimlerden sonra köylünün talebi üzerine cami ve çevresinin peyzajı düzenlenmiş. Belediye Başkanı da köyü, yapılan düzenlemeleri görmek için ziyaret etmiş. Ancak çevrenin eski halinin görüntüsüne Google Haritalar ya da Google Earth Pro’dan ulaşılamıyor. Teyit, Facebook üzerinden köy sakinlerine ulaştı, fakat şimdiye kadar yanıt alamadı. 

Muhtar da açıklama yaptı

Fethiye Köyü Muhtarı İsa Altıntaş da Facebook hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve iddia fotoğrafların kaydedildiği yerin cami olmadığını açıkladı. Altıntaş’ın söylediklerine göre fotoğraflar, eskiden mescit olarak kullanılan, ancak şu anda ardiye olan mekanda çekildi. Mekanda arada sırada serada çalışan işçilerin kaldığını belirten Muhtar Altıntaş, belediye başkanının odanın tadil edilerek misafirhane olmasını önerdiğini söyledi. Muhtar, fotoğraflardaki odanın camiye beş metre uzaklıkta olduğunu da ekledi. 

\"\"

İHA’nın kaydettiği görüntülerde görülebilen cami dışındaki binanın önündeki kırmızı zemin ile caminin önündeki kırmızı zeminin aynı olduğu sonucuna buradan ulaşabiliyoruz. 

\"\"

Bazı yerel gazetelerde de söz konusu odanın camide olmadığı bilgisi tekrarlanmış.