İzmir ve Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri'nin isim levhalarında T.C. yazmadığı iddiası

İzmir ve Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri'nin isim levhalarında T.C. yazmadığı iddiası

Karma Karma

Bulgular

İddia doğru; ancak, İzmir Büyükşehir Belediye binasının halk ve başkan girişi için kullanılan iki kapısının üzerindeki isim levhalarında T.C. ibaresi görülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye binasında olduğu gibi İBB binasındaki büyük isim levhasında da T.C. ibaresi yok; ancak, 30 Nisan 2019 tarihinde İBB’nin sadece kapı girişindeki isim levhasına T.C. ibaresi eklendi.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek, 2 Mayıs 2019 tarihinde Twitter’da paylaştığı fotoğraflı gönderide, İzmir ve Eskişehir Büyükşehir Belediye binalarındaki isim levhalarında T.C. ibaresinin olmadığını iddia etti. Gökçek, 31 Mart 2019 tarihli yerel seçimlerden sonra Cumhuriyet Halk Partili (CHP) adayların başkan olduğu İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye binalarındaki isim levhalarına T.C. ibaresi konmasını hatırlattı. CHP’yi bu hareketle reklam yapmakla suçlayan Gökçek, yıllardır CHP’li başkanların yönettiği İzmir ve Eskişehir Büyükşehir Belediye binalarındaki isim levhalarında T.C. ibaresinin olmadığını ileri sürdü. Gökçek’in bu gönderisini beş binden fazla kişi paylaşırken, 13 bin kişi beğendi.

melih gokcek belediyelerde tc yazmadigini iddia etti

İzmir ve Eskişehir Büyükşehir Belediye binalarındaki büyük isim levhalarında T.C. ibaresi olmadığı iddiası doğru. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediye binasının halk ve başkan girişi için kullanılan iki kapısının üzerindeki isim levhalarında T.C. ibaresi görülüyor. İddianın kaynağı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) binasında da benzer bir durum söz konusu. Aynı İzmir Büyükşehir Belediye binasında olduğu gibi İBB binasındaki büyük isim levhasında da T.C. ibaresi yok. Ancak, 30 Nisan 2019 tarihinde İBB’nin sadece kapı girişindeki isim levhasına T.C. ibaresi eklendi.

İzmir Büyükşehir Belediye binasında üç tane isim levhası var

İzmir Büyükşehir Belediye binasının denize bakan ön cephesinde bir tane ışıklı ve büyük, iki farklı cephesinde ise birer tane kapı üzerinde bulunan isim levhaları var. Teyit’in İzmir’deki kaynağının gönderdiği fotoğraflarda büyük ve ışıklı levhada Gökçek’in iddia ettiği gibi T.C. ibaresi yokken, halk ve başkan girişleri için kullanılan iki kapı üzerindeki T.C. ibareleri görülüyor.

izmir buyuksehir belediye baskanligindeki isim levhalari

İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu görevlisi Teyit’e yaptığı açıklamada, büyük ve ışıklı levhanın binaya sonradan eklendiğini ve sadece görselliği için kullanıldığını söyledi. Halkın ve belediye başkanının girişi için kullanılan iki kapının üzerindeki T.C. yazılı isim levhalarının ise binanın kullanılmaya başlandığı zamandan beri yapısal olarak hiç değiştirilmediğini belirtti. Görevli, bu iki kapı üzerindeki isim levhalarının resmi levha olduğunu, diğer büyük ve ışıklı levhanın ise gayri resmi olduğunu ifade etti. Çevrimiçi haritalama servislerindeki, binanın eski tarihli uydu görüntülerinde de iki kapı üzerindeki isim levhalarında T.C. ibaresi varken, büyük ve ışıklı levhada ibareninolmadığıgörülüyor.

izmir buyuksehir belediye baskanligi binasi 1024x424

izmir buyuksehir belediye binasi 1024x424

izmir buyuksehir belediye baskanligi binasi baskanlik kapisi 1024x424

Eskişehir Büyükşehir Belediye binasının isim levhasında T.C. ibaresi olmadığı doğru

Eskişehir Büyükşehir Belediye binasının bir kapısı ve bir tane isim levhası var. Teyit’in Eskişehir’deki kaynağının gönderdiği fotoğrafta da o levhada T.C. ibaresi olmadığı görülüyor.

\"\"

Özel Kalemden Teyit’e yapılan açıklamaya göre Eskişehir Büyükşehir Belediye binasının söz konusu isim levhası hiç değiştirilmemiş ve T.C. ibaresi levhada hiç yer almamış. Çevrimiçi haritalama servislerindeki, binanın eski tarihli görüntüsünde de levhada T.C. ibaresi olmadığı görülüyor.

\"\"

Yani, Gökçek’in Eskişehir Büyükşehir Belediye binasının isim levhasında T.C. ibaresi olmadığı iddiası doğru. Özel Kalemden alınan bilgiye göre Eskişehir Belediye binasında T.C. ibaresi hiç kullanılmamış. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediye binasının isim levhasında T.C. ibaresi olmadığı iddiası doğru değil, üç isim levhasından ikisinde T.C. ibaresi görülüyor. Bu durumda, iddianın bağlamdan koparmaya örnek oluşturduğunu söyleyebiliriz.