İzmir Çınarlı'da AK Parti'ye Evet mührü basılmış oy pusulaları yakalandı iddiası

İzmir Çınarlı'da AK Parti'ye Evet mührü basılmış oy pusulaları yakalandı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Aynı iddia 2011 yılından bu yana dolaşımda.

2011'deki haberlerin AK Parti'yle bir ilgisi bulunmuyor.

Üzerinde "örnektir" yazan 500 örnek oy pusulası eğitim amacıyla hazırlanmış.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada ve WhatsApp gruplarında dolaşıma giren bir iddiaya göre, İzmir Çınarlı’da AK Parti’ye “evet” mührü basılmış birçok oy pusulasıyla dolu "35 AC 9019" plakalı bir araç yakalandı.

izmirde akp oy pusulasi yakalandi2

 

Yukarıdaki görsel ile paylaşılan iddia doğru değil. Haber ilk olarak 12 Haziran 2011’de gerçekleştirilen genel seçimler sırasında yayılmış daha sonraki seçim dönemlerinde de tekrar sosyal medyada dolaşıma girmişti. 16 Nisan’da gerçekleşecek referandum nedeniyle yeniden dolaşıma giren ve kaynak olarak Ege’nin Sesi haber sitesinin gösterildiği haberlerde, bir kişinin AK Parti’nin dağıttığı örnek oy pusulalarını zarflara koyarken yakalandığı ve hakkında işlem başlatıldığı iddia edildi.

2011 tarihli haber de gerçeği yansıtmıyor

Ancak Ege’nin Sesi haber sitesinde yer alan haber de gerçeği yansıtmıyor. Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) Emniyet yetkililerinin açıklamalarına dayandırdığı 12 Haziran 2011 tarihli haberinde, olayın AK Parti ile ilgilisi olmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri iddiaya konu durumun dün saat 17.00 sıralarında yaşandığını, AK Parti ile ilgisinin bulunmadığını belirtti. Bu otomobilin, Altındağ Semti'nde fark edilerek durdurulduğu açıklandı. Yetkililer, araştırmada, BDP'nin desteklediği bağımsız adaylar için müşahitlik yaptığı öğrenilen M.A.'nın, kentin varoş semtlerinde oturan, kendi adaylarını destekleyen seçmenleri bilgilendirme amaçlı, üzerinde 'örnektir' yazan yaklaşık 500 örnek oy pusulasını taşıdığının anlaşıldığını bildirdi. Seçim yasağının başlamaması nedeniyle savcıyla yapılan görüşmelerin ardından M.A.'nın hakkında herhangi bir yasal işlem uygulanmadan serbest bırakıldığı kaydedildi. Ayrıca bugün de, aynı amaçla çeşitli okullarda faaliyet gösteren 5'e yakın kişinin, polis tarafından gözaltına alındığı, işlemlerinin sürdüğü dile getirildi

2011 genel seçimleri sırasında İzmir'de BDP'nin desteklediği bağımsız adaylara oy verecek kişilerin sandıkta şaşırıp başka yere mühür basmaması için BDP’nin üzerinde “örnektir” yazan oy pusulaları hazırladığı haberleri basında yer almıştı.

Okuma yazma bilmeyen seçmenler için yapılmış

HDP İzmir İl Başkanı Mahfuz Güleryüz, olayı net olarak hatırlamadığını belirterek, bağımsız adaylarla girilen seçimlerde YSK’nın üzerinde büyük bir şekilde “örnektir” yazan oy pusulalarını okuma yazma bilmeyen, yaşlı seçmenleri için mahallelerde dağıttıklarını söyledi. Güleryüz “Özellikle okuma yazma bilmeyen seçmenlerimize bağımsız adayların oy pusulasındaki yerini göstermek için bunu yapıyorduk. Hatta oy pusulalarının ölçülerini verdiğimiz, nasıl işaretlemelerini gerektiğini anlattığımız zamanlar oldu” dedi.

16 Nisan'da pusulada “Evet” ve “Hayır” olacak

16 Nisan’da yapılacak referandum için hazırlanan oy pusulalarında herhangi bir parti adı ya da amblemi bulunmuyor. Beyaz ve kahverengi olan birleşik oy pusulasında beyaz renk üstünde 'Evet', kahverengi renk üstünde 'Hayır' ibareleri bulunuyor. Seçmenler ise bu seçeneklerden birini “tercih” yazılı mühürle işaretleyecek.