İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin seçim kampanyası için 2016 tarihli stok patates ve soğan dağıttığı iddiası

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin seçim kampanyası için 2016 tarihli stok patates ve soğan dağıttığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında Ödemiş ilçesinde bulunan tarımsal kalkınma kooperatiflerden ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere patates almıştı.

Fotoğrafın 2016 yılına ait sosyal medya paylaşımları bulunabiliyor, bir patatesin üretildikten 3 yıl sonra tüketilebilecek şekilde muhafaza edilmesi oldukça güç.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde paylaşılan bir fotoğrafın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 Yerel Seçimleri kampanyası için halka dağıttığı 2016 tarihli stok ürün olan patates ve soğanları gösterdiği iddia edildi.

Facebook’ta “dunyavegercekler.com” isimli sayfa tarafından 23 Şubat 2019 tarihinde paylaşılan iddia 759 kişi tarafından paylaşıldı ve 759 beğeni aldı. “Türkiye Gönüllüleri” isimli başka bir Facebook sayfasının da 28 Kasım 2018 tarihinde paylaştığı iddia 762 kez paylaşıldı ve 238 beğeni aldı. Söz konusu iddia Yeni Akit tarafından “İzmir düşecek paniği” başlığıyla haber yapıldı. İddia dinihaber.com, akgazete.com,yalanyazantarihutansın.com, sanalbasin.com tarafından da yayımlandı.

izmir patates facebook

Fakat fotoğraf İzmir’in halka 2019 yerel seçimleri öncesi dağıttığı 2016 tarihli stok patates ve soğanları göstermiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında Ödemiş ilçesinde bulunan tarımsal kalkınma kooperatiflerden ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere patates almıştı. Söz konusu fotoğrafın ise 2016 yılına ait sosyal medya paylaşımları bulunabiliyor. Bir patatesin ise üretildikten 3 yıl sonra tüketilebilecek şekilde muhafaza edilmesi oldukça güç.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında ihtiyaç sahiplerine patates dağıtmıştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında Ödemişli patates üreticisine destek olmak amacıyla Ödemiş’teki tarımsal kalkınma kooperatiflerinden patates alımı gerçekleştirmişti. Söz konusu patates alımıyla ilgili 2016 yılı tarihli haberlerde iddia fotoğrafta görünen “İzmir Büyükşehir Belediyesi Armağanıdır. 10 Kg. 2016 mahsülüdür. Para ile satılmaz.” etiketli patates çuvalı görüntüleri bulunabiliyor.

izmir patatesKaynak: İHA

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ödemiş ilçesine bağlı kooperatiflerden satın alınan 350 ton patates, ihtiyaç sahibi 135 bin aileye dağıtılmıştı. İlk olarak Kaymakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nden alınmaya başlanan patatesler İzmir'e gönderildi. Kaymakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Raşit Tatlı’nın söz konusu alımla ilgili ifadeleri şöyle:

Ödemiş'te şuan patates tarlada 7-10 kuruş arasında fiyatı var ama alıcı da artık yok. Bu yıl patates üreticisi çok büyük mağduriyet yaşadı. Bu mağduriyeti bir nebze olsun giderebilmek adına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Ödemiş'e gelerek sorunu bizlerden dinledi. Daha sonra İzmir'de bir toplantı gerçekleştirildi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemişli tarımsal kalkınma kooperatiflerinden patates alımına başladı. İlk başta bin ton olarak düşünülen rakam bin 350 tona çıkarıldı. Kaymakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak 10 kilogram çuvallar içerisine işlediğimiz patateslerimizi 50 kuruş üzerinden İzmir Büyükşehir Belediyesine gönderiyoruz.

izmir patates 2

izmir patates 3

Kaynak: İHA

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığı desteklemek için, S.S. Gereli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesindeki Gereli Kooperatifi, Kaymakçı Kooperatifi, Çaylı Kooperatifi, Gölcük Kooperatifi ve Bozdağ Kooperatifi'nden bin ton, S.S. Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesindeki Bademli Kooperatifi, Kayaköy Kooperatifi, Adagüme Kooperatifi, Ovakent Kooperatifi ve Üçkonaklar Kooperatifi'nden de 350 ton patatesalmıştı.

İddia paylaşımlarda kullanılan fotoğraf 2019 yılına ait değil

İddia paylaşımlarda kullanılan patates çuvalı fotoğrafının 2019 yılında çekildiği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yerel seçimlerinden önce halka dağıttığı 2016 yılı stok ürünü olan patatesleri gösterdiği iddia edildi.

Fakat aynı fotoğraf kullanılarak yapılan 2016 ve 2017 yılına ait paylaşımlar bulunabiliyor. Yani iddia paylaşımlarda kullanılan fotoğrafın 2019 yılında çekildiğini söylemek mümkün değil.

patates twitter paylaşım 2016

Kaynak: Twitter

patates 2017 twitterKaynak: Twitter

patates 2017 twitter 2 Kaynak: Twitter

Patatesin 3 yıl muhafaza edilmesi çok zor

teyit.org’un Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde görev yapan bir öğretim üyesi ile yaptığı telefon görüşmesinde patateslerin 3 yıl boyunca tüketilmek üzere muhafaza edilmesinin oldukça çok zor olduğu bilgisine ulaşıldı. Görüşülen öğretim üyesi, patateslerin yüzde 75 sudan oluştuğu ve hastalıklara çok yatkın bir sebze olduğunu belirterek, patatesleri uzun süre muhafaza etmek için çok özel depolama tekniklerinin kullanılması gerektiğini söyledi. Öğretim üyesi, patateslerin depolarda 3-5 ay gibi sürelerde muhafaza edilebileceğini fakat 3 yılın bir patatesin hastalık kapmadan depolanması için çok uzun bir süre olduğunu da ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında patates ve soğan dağıtacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun resmi Twitter hesabı üzerinden 17 Şubat 2019 tarihinde yaptığı paylaşımda belirttiğine göre bu yıl da ihtiyaç sahibi ailelere patates yardımı yapılacak. Kocaoğlu 35 bin ihtiyaç sahibi aileye 10’ar kilogram patates ve soğan dağıtılacağını açıklamıştı.

aziz kocaoğlu patates soğan açıklama Kaynak: Twitter

Kocaoğlu’nun İzmir’de “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı”nın açılışında yaptığı konuşmada da önümüzdeki günlerde kooperatifler aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere patates ve soğan dağıtılacağını söylediğine dair haberlere de ulaşılabiliyor.

28 Şubat 2019 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesindeki duyurular kısmında, belediyenin ihtiyaç sahibi 35 bin aileye üretici kooperatiflerden aldığı 700 ton patates,soğanın dağıtımına başladığına dair duyuru bulunabiliyor. Belediye’nin 350 ton patatesi Ödemiş'teki Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden, 350 ton soğan alımını ise Ankara Polatlı ilçesindeki Soğan Üreticileri Birliği'nden temin ettiği belirtiliyor. Belediye’nin internet sitesinden paylaşılan fotoğraflarda patates ve soğan çuvallarının üstünde “İzmir Büyükşehir Belediyesi Armağınıdır. 10 Kg. Para ile satılmaz. Ödemiş Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortakları tarafından üretilmiştir.” yazılı etiketler bulunduğu görülebiliyor.

2018 mahsülüKaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

teyit.org’un telefon görüşmesi gerçekleştirdiği Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yetkilisi belediyenin ihtiyaç sahiplerine dağıtacağı 350 ton patatesin kendileri tarafından temin edildiğini doğruladı.

Sonuç olarak sosyal medya paylaşımlarında kullanılan görselin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında dağıtacağı 2016 tarihli stok patates ve soğanları gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğrafın 2016 ve 2017 yılında başka paylaşımlarda kullanıldığı görülebiliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında ihtiyaç sahiplerine patates dağıtımı yapmıştı. 2019 yılında da kooperatiflerden alınan patates ve soğan dağıtımı yapılıyor.