İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin diktiği kadın heykeli iddiası

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin diktiği kadın heykeli iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin etekli bir kadın heykeli yaptırdığı iddia edildi. Fotoğraf, Facebook’ta bin 300’den fazla paylaşım aldı.

chp izmir kadin heykeli iddiasi

Ancak heykelin CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığı ve İzmir’de bulunduğu iddiası doğru değil. Sanatçı Terry Allen tarafından 1992 yılında yapılan HumaNature isimli eserlerinden biri olan heykel, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor.

İddiada yer alan heykel, sanatçı Terry Allen tarafından HumaNature ismiyle 1991-1992 yıllarında gerçek insan boyutlarında biri erkek biri kadın olmak üzere yapılan ve Oliver Ranch açık hava galerisinde sergilenen iki bronz heykelden biri.

allen kadin bronz heykel 1allen_02 bronz heykel

Kadın heykeli insanların çevresine ilgisizliğini temsil ediyor

Allen tarafından yapılan çalışmalarda kadın heykelinin kafası bir kayaya gömülü halde, eğilmiş ve eteği havalanıyor. Kafası ağacın içerisinde olan erkek heykeli ise ağaca yaslanmış, kravatı yamulmuş ve pantolonu bileklerine inmiş. Ağaca ve kayaya sabitlenmiş, kafasız insan heykelleriyle ilgili Oliver Ranch’te yer alan açıklamada, Allen’ın bu çalışmada tüm insanlara özgü olan insanların çevresinde olanlara karşı “sağırlaşmasını” ve “bariz olandan kaçınmak için kafasını gömmesini” sembolize ettiği belirtiliyor.

allen oliver ranch sergisi

Heykellerin Oliver Ranch’a yerleştirildiği sırada çekilen fotoğraflar;

allen oliver branch heykelin yerlestirilmesi 15.09.37

allen oliver branch heykelin yerlestirilmesi 15.09.56

Terry Allen’ın diğer heykellerine buradanbakabilirsiniz.