İzlanda'da insan şeklinde elektrik direkleri olduğu iddiası

İzlanda'da insan şeklinde elektrik direkleri olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Direkler gerçekte inşa edilmemişler.

İlgili şirket görsellerin tasarım olduğunu ifade ediyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada uzun süredir dolaşımda olan fotoğraflara göre, İzlanda’daki elektrik direkleri insan figürleri şeklinde. Hatta direkler 2008 yılında bir tasarım ödülü bile aldı. 

izlanda direk

İnternet kullanıcıları tarafından ilgi çeken görseller dünyadaki farklı ülkelerde dolaşım halinde.

Direkler henüz inşaa edilmedi

Tersine görsel arama yardımıyla görsellere ABD merkezli ​​Choi+Shine isimli mimarlık firmasının internet sitesinde rastlamak mümkün. Devler Ülkesi başlığını taşıyan çalışmada farklı ülkeler için direk görselleri hazırlanmış. Norveç ve Güney Kore ile beraber İzlanda da listeye dahil edilmiş.

izlanda elektrik

Tasarımların 2008 yılında İzlanda’daki bir yarışmada ödül aldığı da vurgulanıyor. Şirket Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda tasarım önerilerinin Fransa ve ABD için de geçerli olduğunu ifade ediyor. Firmanın internet sayfasında yer alan başka bir görselde Güney Kore için yapılan tasarım da görülebiliyor.

kore direk

Henüz hayata geçmeyen proje hakkında, teyit sitesi Snopes da 2015 yılında bir analiz hazırlamış ve direklerin gerçek hayatta var olmadığını ifade etmiş. Fotoğrafların tekrar gündeme gelmesinin ardından AFP Fact Check, şirkete ulaşarak ürünlerin tasarlandığını ancak üretilmediğini teyitlemiş. İzlandalı yetkililer de ülkede böyle direkler olmadığını açıklamış.