İzlandalı kadınlarla evlenen göçmenlere para ödeneceği iddiası

İzlandalı kadınlarla evlenen göçmenlere para ödeneceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İzlanda hükümetinin konuyla ilgili yaptığı resmi bir açıklaması yok.

İzlanda’nın günlük magazin dergisi Reykjavik Grapevine'de 1 Temmuz 2016'da olayın doğru olmadığına dair bir yazı yayımladı.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Bazı sosyal medya hesapları tarafından, İzlanda hükümetinin erkek nüfusunun yetersiz olması nedeniyle İzlandalı kadınlar ile evlenmeleri durumunda ülkede yaşayan göçmenlere aylık 5 bin dolar ödeyeceği iddia edildi.

izlanda

İzlanda hükümetinin konuyla ilgili yaptığı resmi bir açıklama olmadığı gibi İzlanda’nın günlük magazin dergisi Reykjavik Grapevine'de 1 Temmuz 2016'da olayın doğru olmadığına dair bir yazı yayımladı.

Hayır, hükümet İrlandalı ile evlendiğinizde size para ödemeyecek başlığı ile yayınlanan yazıda, iddiaların İzlanda'daki sosyal medya kullanıcıları arasında büyük bir tepki ve şaşkınlık yarattığı, İzlandalı kadınların Facebook’tan tanımadıkları erkekler tarafından mesaj ve arkadaşlık teklifleriyle taciz edildiği belirtilerek, hükümetin İzlanda’da evlenen göçmenlere cinsiyet farketmeksizin hiçbir teşvik ödemeyeceği ifade edildi. Yazıda İzlanda'da erkek nüfusunun şu an kadın nüfusundan daha fazla olduğu da belirtildi. 

Ayrıca Snopes da bu haberdeki iddianın doğru olmadığını belirterek bir yazı yayınlamıştı. 

Güncelleme: 10/05/2017

İddianın sosyal medyada tekrar yayılmasının ardından kaynak gösterilen sitenin arşivi ve Snopes'un yazısı eklendi. Başlık tekrar düzenlendi.