İyi Parti’nin seçim afişlerinde Kılıçdaroğlu’na yer verilmediği iddiası

İyi Parti’nin seçim afişlerinde Kılıçdaroğlu’na yer verilmediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İyi Parti’nin iki farklı tasarıma sahip seçim afişi bulunuyor.

Tasarımlardan birinde Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, diğerinde Akşener'le Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu yer alıyor.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde, İyi Parti’nin 2023 Türkiye Genel Seçimleri için hazırladığı seçim afişlerinde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na yer vermediği iddia edildi. 

iyi parti afis iddia gorsel

İyi Parti’nin seçim afişleri iki farklı tasarıma sahip

İyi Parti’nin resmi internet sitesi üzerinden seçimlerde kullanılmak üzere hazırlanan görsellere ulaşmak mümkün. İnternet sitesi incelendiğinde İyi Parti’nin iki farklı tasarıma sahip seçim görseli hazırladığı anlaşılıyor. 

İlk görselde, Meral Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun fotoğraflarıyla beraber, “Birlikte kazanacağız” sloganına yer veriliyor. 

kilicdaroglu aksener afis

Diğer görselde Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Meral Akşener’in fotoğraflarıyla, “Tarih yazacağız” sloganına yer verilmiş.

aksener yavas imamoglu afis

Reklam panolarında da Kılıçdaroğlu ve Akşener’in birlikte olduğu seçim görseline yer verilmiş. İki farklı tasarıma sahip görseller genellikle de birlikte kullanılmış.

kilicdaroglu aksener bilboard

Yine "birlikte kazanacağız" kelime ikilisiyle arama yapıldığında sosyal medyada çok sayıda farklı konumdan afişlere rastlanabiliyor.

Akşener’in YouTube kanalında paylaşılan “Birlikte Kazanacağız, Tarih Yazacağız!” başlıklı video klip incelendiğinde de Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu seçim görseline ve kesitlere yer verildiği görülüyor.

Ne olmuştu?

Akşener, "Bu aşamada altılı masa bir ortak akıl platformu olmaktan çıktı.'' sözlerini kullanarak Millet İttifakı’ndan ayrıldığını açıklamıştı. Akşener, İmamoğlu ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanının yetkili ve icracı yardımcıları olması şartıyla yeniden Millet İttifakı’na dönmüştü.