İtalya’da üçüncü cinsiyet seçeneğinin resmi belgelerden kaldırıldığı iddiası

İtalya’da üçüncü cinsiyet seçeneğinin resmi belgelerden kaldırıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İtalya’da üçüncü cinsiyet (non-binary) opsiyonu resmi belgelerde hiçbir zaman var olmamış.

İtalya kanunlarında ve kimlik belgelerinde üçüncü cinsiyet diye bir terim yok.

Sosyal medyada İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin tüm resmi belgelerde üçüncü cinsiyet seçeneğini kaldırdığı iddia edildi. 

italya cinsiyet

Non-binary veya üçüncü cinsiyet, kendini erkek veya kadın olarak tanımlamayan ve bu cinsiyet sınıfları dışında kalan kişileri temsil ediyor. 

İtalya resmi olarak hiçbir zaman üçüncü cinsiyet opsiyonunu kabul etmemiş 

İddiayı incelemek için haber taraması yapıldığında yakın zamanda bu tarz bir yasaklamaya internette ulaşılamıyor. İtalya hakkında zaman zaman cinsiyet üzerinden tartışmalar yapılmış olsa da yakın zamanda bu konu ile ilgili bir haber bulunmaması iddianın gerçekliği hakkında şüphe uyandırıyor. 

İddia, Latin Amerikalı bir medya kuruluşu kaynak gösterilerek Twitter’da yayılmış. Gazeteci Eduardo Menoni’nin Twitter’da sürekli olarak LGBTİ+ hakkında paylaşımlar yaptığı görülüyor. Menoni’nin kaynak verdiği sitede de, İtalya non-binary seçeneğini resmi olarak kaldırdığı belirtilmiş. Haberi paylaşan kişiler ve haber sitesi de İtalya’dan resmi kaynaklara değil, Latin Amerika’dan İspanyolca yazılan makalelere atıfta bulunmuş.

İtalya'da cinsiyet değişikliğini düzenleyen mevzuatlar Adalet Bakanlığı'nın internet sitesinde ve Resmi Gazete’de bulunuyor. Cinsiyet tanımına yönelik mevzuat 14 Nisan 1982 tarihli 164 sayılı kanunda ve 1 Eylül 2011 tarihli kararnamenin 31’inci makalesinde açıklanmış

italya ucuncu cinsiyet

Ancak bu yasal belgelerin non-binary veya üçüncü cinsiyete (non binario) atıfta bulunulduğu görülemiyor. 

Konuyla alakalı hukuki destek almak için Arjantinli doğrulama platformu Chequeado, İtalyan doğrulama platformu Pagella Politica ile iletişime geçmiş. Pagella Politica da kanunda üçüncü cinsiyete yönelik herhangi bir resmi düzenleme yapılmadığını ve güncel durumda da böyle bir değişikliğe gidilmediğini açıklamış. 

Ayrıca Avrupa’daki LGBTİ+ hakları ile çalışmalar yapan ILGA Europe’da non-binary seçeneğinin resmi olarak sadece Avrupa’da üç ülkede bulunduğunu belirtmiş. Bu ülkeler Almanya, Malta ve İzlanda olarak açıklanmış. İtalya bu ülkeler arasında yer almasa da, LGBTİ+ hakları için genel olarak Avrupa’da gelişmeler olduğu da belirtilmiş. İtalya Sağlık Bakanlığı desteğiyle çalışan InfoTrans kuruluşu, İtalya’da cinsiyet değiştirmenin yasal yollarını ve cinsiyet değiştirmenin mümkün olduğunu açıklasa da, yine de belgelerde üçüncü cinsiyet gibi bir kullanım yasal olarak henüz bulunmuyor

Üçüncü cinsiyetin kabulünün olduğu iddiaları İtalyan mahkemesi tarafından 2022’de alınan bir dava nedeniyle tartışılmış. Fakat bu davaya yönelik haberler incelendiğinde İtalya’da non-binary seçeneği geldiğine yönelik bir sonuç bulunamıyor. Davada bir kişi, hormon tedavisi gibi fiziksel ameliyatlara gerek kalmadan cinsiyet ve isim değiştirilebilmiş. Fakat bu karar, insanların devlet belgelerinde ‘non binary’ olarak tanımlayabilmeleri açısından herhangi bir yasal değişikliğe yol açmamış. 

Yani İtalya’da hala resmi olarak iki cinsiyet opsiyonu bulunuyor. 

Chequeado ayrıca İtalya’da insan hakları konusunda çalışmalar yapan Yuri Guaiana ile iletişime geçmiş. Guaiana konu hakkında, İtalya'daki belgelerde şu ana kadar sadece erkek ve kadın cinsiyeti olarak işaretleme imkanı sunuldu. Henüz üçüncü cinsiyete yönelik bir gelişme bulunmuyor” demiş.

Buna ek olarak, 2015 yılında Matteo Renzi hükümeti eşcinsel aileler için ‘ebeveyn 1’ ve ‘ebeveyn 2’ tanımı getirmişti. Devamında ise, LGBTİ+’lar için 2016 yılında eşcinsel medeni birliktelik yasası getirilmiş, böylece İtalya'da eşcinsel birlikteliklerin hukuki olarak tanınmasını sağlayan yasa tasarısı mecliste kabul edilmişti. Fakat Meloni hükümetinin başa gelmesiyle eşcinsellerin ebeveynlik haklarına yönelik kısıtlamalar çıkarıldı. Yakın zamanda eşcinsel ebeveynlerin kimlik kartlarında ‘baba’ ve ‘anne’ tanımlamasını gerektirecek yasayı onayladı. Genel olarak Meloni ve partisi, İtalya’da sağcı cephe olarak biliniyor ve LGBTİ+ haklarına da mesafeli yaklaşıyor

Teyit, İtalya’da yaşayan kişilere ulaştı 

Teyit, iddianın güncelliğini göze alarak İtalya’da yaşayan kişilere ulaştı ve konu hakkında bilgi aldı. İtalya’da yaşayan kişiler cinsiyet değiştirmenin fiziksel ve psikolojik koşulların uygun olması ardından yapılabildiğini belirttiler. Fakat bu durumdaki kişilere yönelik farklı bir seçenek olmadığını, şu ana kadar resmi belgelerde non-binary seçeneğini hiç görmediklerini söylediler. Ayrıca kendilerine verilen kimlik kartlarında ve devlet belgelerinde de her zaman cinsiyet seçeneğinin kadın ve erkek opsiyonunu olduğunu aktardılar.