İtalya’da mahkemenin okullarda maske takmayı yasakladığı iddiası

İtalya’da mahkemenin okullarda maske takmayı yasakladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Mahkeme kararı tüm ülkeyi değil tek bir başvuruyu kapsıyor.

Ülkedeki diğer çocuklar maske takmaya devam ediyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Şubat 2021’de dolaşıma giren iddiaya göre, İtalyan danıştayı, okullarda maske takılmasını yasakladı. Paylaşımlarda ise FranceSoir isimli internet sitesinin Türkçeye tercüme edilen bir görseli kullanılıyor. 

italya maske okul


Mahkemenin kararı bireysel bir durumu kapsıyor

FranceSoir isimli internet sitesi tarafından 5 Şubat 2021’de yapılan haberin arşiv görüntüsüne ulaşmak mümkün. Haberdeki başlıkta İtalya’da bir Danıştay’ın okullardaki maske yasağını iptal ettiği ifade ediliyor. Ancak internet sitesi daha sonra yaptığı güncellemede haberin başlığını değiştirmiş. Düzeltilen yeni başlıkta Danıştay’ın verdiği tekil kararın emsal olup olamayacağı sorusu üzerinde duruluyor.

italya maske okul fransa

italya maske okul danistay

Mahkeme kararına çevrimiçi olarak ulaşmak mümkün. 26 Ocak 2021 tarihli metne göre, sağlık sorunları bulunan bir öğrencinin velileri halihazırda yürürlükte olan ve 6-11 yaş arasındaki çocukların maske takmalarını zorunlu kılan karara itiraz etmiş. Veliler ders saatleri boyunca maske takan çocuklarının nefes almakta zorlanmasını gerekçe göstermiş. Mahkeme de okuldaki sınıfta oksijen ölçüm cihazının bulunmadığından, maske kuralının bu kişi için esnetilmesine hükmetmiş.

Yani ortada bir yasak değil, bir zorunluluğun tek bir kişi özelinde kaldırılması var. Yasak koymak mahkemelerin değil, karar alıcı organların görev alanında. Nitekim ülkede 6-11 yaş aralığındaki çocuklar maske takmaya devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü de beş yaş altındaki çocuklar için maskeye gerek olmadığını, ancak 6-11 yaş aralığındaki çocukların bazı durumlarda maske takmalarının koronavirüsün yayılmasını büyük ölçüde engelleyeceğini ifade ediyor.

maske cocuklar

Farklı ülkelerdeki okullarda da çocuklara maske zorunluluğu var. Almanya’daki bir okulda maske takan ortaokul öğrencileri.

Şimdilik emsal teşkil etmeyen ve tek bir kişiyi ilgilendiren karar hakkında Le Monde ve AFP’nin iddiayı yanlışladıkları yazılara da ulaşılabiliyor. AFP’ye açıklama yapan hukukçular da benzer şekilde kararın bireyselliği üzerinde duruyor.