İtalya'da bir doktorun yoğun bakımda yer açmak için hastaları öldürdüğü iddiası

İtalya'da bir doktorun yoğun bakımda yer açmak için hastaları öldürdüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İlk şikayet 23 Nisan 2020 tarihinde yapılmış, yani olay güncel değil.

Doktora yönelik suçlamalar kanıtlanmış değil.

İddiaların kesinleşmesi için mahkemenin sonuçlanması ve doktorun suçlu olduğunun kanıtlanması gerekiyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İtalya, geçtiğimiz yıl salgının başlarında hastalara triyaj uygulandığı, yani ancak hayatta kalma olasılığı olanların yoğun bakıma alındığı iddiaları ile gündeme gelmişti. Bugünlerde de İtalya’da bir doktorun, yoğun bakımda yer açmak için bazı koronavirüs hastalarını kasten öldürdüğü iddia edildi. 

italyan doktor iddia

Dava henüz sonuçlanmadı

Carlo Mosca isimli doktor, özgeçmişinde de görülebildiği üzere İtalya’daki Montichiari Acil Servisi’nde çalışıyordu. Koronavirüs pandemisinin İtalya’da yoğun şekilde yaşandığı ilk aylarda da buradaydı. Haberlere konu olan olay da bu dönemde iki hemşirenin WhatsApp mesajlarında, doktorun yatakları boşaltmak için hastaları öldürmelerini istediğine dair cümlelerin yer aldığı iddia ediliyor. İlk şikayet de 23 Nisan 2020 tarihinde yapılmış, yani güncel değil

Haziran 2020’de verdiği bir röportajda, Mosca’nın ailesinden uzak kalmaktan etkilendiği ve yoğunluk nedeniyle baskı hissettiğine dair cümlelerine rastlanabiliyor. Mosca 24 Şubat tarihinden 3 Mayıs tarihine kadar ailesinden ayrı kalmış. Yedi yaşındaki kızının neden eve gelmediğini üzüntüyle sorguladığını da söylüyor. Hastanedeki yoğunluk anlattıklarından da anlaşılabiliyor.

Ancak doktora yönelik suçlamalar kanıtlanmış değil. Otopsi yapılan iki hastada kayıtlı olmadığı halde kas gevşetici ve anestezik ilaçlar görülmüş. Bunların aşırı dozda kullanımı öldürebiliyor. The Daily Beast isimli haber kaynağının gördüğünü iddia ettiği tutanaklara göre, ihbar edilmeden önce iki ilacın da sipariş oranları yüzde 70 artmış. Ancak mahkeme belgelerine yetki olmadan erişilemiyor. Hastanenin internet sitesinde ise konuya dair bir açıklama yok.

Tutuklanarak ev hapsinde gözaltına alınan doktor suçsuz olduğunu iddia ediyor. Hakim Angela Carvi de uyguladığı iddia edilen prosedürün, hastaları acı dolu bir ölüme götürmüş olabileceğini söylemiş

İlk duruşma Ocak ayının sonunda görüldü. Ancak ortada kesinleşmiş bir suç yok, şüphe var. Bu yüzden doktorun hastaları öldürdüğüne dair kesin bir dille atılan başlıkların doğru olmadığını söylemek mümkün. Bu her şeyden önce masumiyet karinesi, yani her şüphelinin suçu ispat edilene kadar masum olduğu ilkesine de aykırı. 

İddiaların kesinleşmesi için mahkemenin sonuçlanması ve doktorun suçlu olduğunun kanıtlanması gerekiyor.