İtalya’da askeri depoda çıkan yangının nedeninin Covid-19 aşıları olduğu iddiası

İtalya’da askeri depoda çıkan yangının nedeninin Covid-19 aşıları olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Yangın çıkan alan askeri misafirhanede Covid-19 aşıları depolanmıyordu.

İtalya’da aşıların tutulduğu depoda yangın çıkmasıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Yetkililer binada Covid-19 aşı deposu olmadığını açıkladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadaki bazı paylaşımlar, İtalya’da bir kışlada çıkan yangının nedenini, askeriye mensuplarına üç doz aşının zorunlu hale getirilmesine bağlıyordu.

Buna göre yangın çıkan oda Covid-19 aşılarının deposuydu; yangının nedeni de zorunlu aşıya direnen askeri personelin protestosu... 

italyadaki yanginin covidle ilgisi yok

Kaynakta binada aşı deposu olduğu söylenmiyor

Videoda inews24.it isimli bir internet sitesi adresinin yazdığı görülüyor. Sitenin YouTube kanalında yayınlanmış orijinal videoya ulaştığımızda, 15 Aralık’ta yayınlandığını görüyoruz.

Videonun altında yer alan açıklamada, Roma'daki Salvo D'Aquisto jandarma kampında çıkan yangından bahsettiği ve itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği bilgileri yer alıyor. Binada Covid-19 aşı deposu olduğuna dair bir bilgi yok. 

Yangın çıkan bina görüntüsüyle Google Haritalar üzerinden yerini tespit ettiğimiz binanın dış görüntüsü tutuyor. Yani askeri binada bir yangın çıktığı haberini doğrulayabiliyoruz.

italyadaki yanginin covidle ilgisi yok 1

Yanan binanın konumu

Binada aşı deposu yok 

Konuyla ilgili İtalya basınında yer alan bir başka haberde, yangının misafir odası olarak kullanılan bölümde çıktığı ve bir askerin camdan atladığı anlatılıyor.  

Haber Türkiye medyasında da, Covid-19 aşılarıyla bağlantılandırılarak verilmemiş. Reuters’a konu hakkında görüş veren yetkili de, binada Covid-19 aşı deposunun yer almadığını belirtmiş.

Kilit kelimelerle yapılan aramalarda da, İtalya’da Covid-19 aşılarının tutulduğu herhangi bir depoda yangın çıktığına dair bir habere rastlanmıyor; böyle bir resmi açıklama da yok.

İtalya’da aşı 15 Aralık’tan itibaren askeri personel için üçüncü doza kadar zorunlu hale geldi. 

Ağırlıkla Türkiye dışında yaygın olan iddia hakkında  Doğruluk Payı, Snopes, Reuters ve AP ile birlikte İtalya’da basınında da yalan olduğuna dair yazılar yayınlandı.